Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu ubezpečil východných partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie o plnej solidarite a podpore zo strany Berlína. V prejave konkrétne spomenul aj vyslanie jednotiek na Slovensko v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny. TASR o tom informovala na základe Scholzovho vystúpenia v nemeckom parlamente.

Berlín pripravený pomôcť

„Budeme rozširovať našu vojenskú prítomnosť vyslaním ďalších vzdušných a námorných síl do Baltského mora. A sme pripravení vyslať ďalších vojakov a vojačky na Slovensko a podporovať Slovensko pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru," povedal nemecký kancelár pred poslancami Spolkového snemu.

„Budeme brániť každý meter štvorcový územia NATO," dodal Scholz. Podľa neho aj budúcotýždňový summit NATO v Madride „vyšle signál súdržnosti a odhodlania".

Na Slovensko môže prísť ďalších 2-tisíc vojakov

Na Slovensku je v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO aktuálne 1 089 spojeneckých vojakov. Pre TASR to ešte v nedeľu uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Schválený mandát umožňuje pôsobenie celkovo najviac 3 000 vojakov Aliancie. Zo Spojených štátov prišlo na Slovensko 354 vojakov, z Nemecka 275, Česká republika, ktorá je veliacou krajinou skupiny, vyslala zatiaľ 246 vojakov, Holandsko má aktuálne na Slovensku 111 a Slovinsko 103 vojakov.

Mnohonárodné bojové skupiny v rámci takzvanej posilnenej predsunutej prítomnosti NATO vznikli ako odstrašujúci nástroj Aliancie v reakcii na ruskú anexiu Krymu v roku 2014. Po februárovej ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu sa členské štáty Aliancie zhodli na zriadení mnohonárodných bojových skupín posilnenej predsunutej prítomnosti pozdĺž celého východného krídla NATO vrátane Rumunska, Bulharska, Maďarska a tiež Slovenska.

Ďalšie dôležité správy

Taiwan's F-16 jet fighters fly in close formation during a navy exercise in the bound of Suao naval station in Yilan County, northeast of Taiwan, Friday, April 13, 2018. Taiwan’s Armed Forces showed their capabilities of defending the Taiwan Strait with warfare involving submarine, surface ships with helicopter and Air Force strikes ahead of another drill conducted by China next week. (AP Photo/Chiang Ying-ying)
Neprehliadnite

Slovensko bude rokovať s Českom o podmienkach ochrany vzdušného priestoru