Nemecký kancelár Olaf Scholz opäť odmietol, že by ako niekdajší starosta Hamburgu mal akýkoľvek vplyv na daňové konanie s tamojšou bankou Warburg zapletenou do škandálu okolo takzvaných cum-ex transakcií s cennými papiermi. Scholz to dnes vyhlásil pred vyšetrovacím výborom regionálneho hamburského parlamentu, ktorý kauzu rozplieta.

Nevymáhané vratky

„Na daňové konania s bankou Warburg som nemal žiadny vplyv," povedal sociálnodemokratický kancelár, ktorý bol v rokoch 2011 až 2018 hamburským starostom. „Neexistovali žiadne politické zásahy do daňových konaní," dodal.

Vyšetrovací výbor sa venuje tomu, či lídri sociálnej demokracie nemali vplyv na daňové procesy spojené s bankou. V prípade Scholza ide o tri stretnutia v rokoch 2016 a 2017 s predstaviteľmi bankového domu Christianom Oleariusom a Maxom Warburgom. Stretnutia s nimi terajší kancelár nepopiera, tvrdí ale, že si podrobnosti rozhovorov nepamätá.

Nemecké médiá poukazujú na to, že po týchto stretnutiach finančný úrad v Hamburgu nevymáhal po banke 47 miliónov eur mylne vyplatených daňových vratiek. Do konania sa však krátko pred premlčaním vložilo spolkové ministerstvo financií, ktoré nariadilo vymáhať od banky 43 miliónov eur.

Stretnutia a cum-ex transakcie

Cum-ex transakcie spočívajú v rýchlej výmene akcií medzi viacerými subjektmi v deň rozhodný pre výplatu dividendy. Cieľom je, aby nebolo jasné, kto má povinnosť odviesť daň z kapitálových výnosov, ktorej sadzba predstavuje v Nemecku 25 percent.

Dnešná svedecká výpoveď pred vyšetrovacím výborom bola pre Scholze druhá, prvýkrát pred ním hovoril vlani v apríli ako vicekancelár a sociálnodemokratický kandidát na kancelára. Práve vtedy povedal, že s vedúcimi činiteľmi banky sa síce zišiel, ale na detaily rokovaní si nespomína. Pred týždňom novinárov na kancelárovej tlačovej konferencii zaujímalo, či si Scholz nejaké nové okolnosti schôdzok nevybavuje. Scholz ale uviedol, že všetko už povedal. Povedal tiež, že predchádzajúce vyšetrovania ukázali, že politici na úradníkov nátlak nevyvíjali. Na otázky, prečo si spomínané schôdzky podrobne nepamätá, kancelár odpovedá, že ako starosta pracoval a schádzal sa s ľuďmi od rána až do noci a nemôže si presne vybaviť každú podrobnosť.

Popri hamburskom parlamente sa prípadom banky Warburg zaoberá aj prokuratúra v Kolíne nad Rýnom. To vyšetruje dvoch bývalých sociálnodemokratických politikov Alfonsa Pawelczyka a Johannesa Kahrsa pre možné zapojenie do daňového podvodu.

Ďalšie dôležité správy

WA 53 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas prvej letnej tlačovej  konferencie o aktuálnych otázkach domácej a zahraničnej politiky v Berlíne vo štvrtok 11. augusta 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz attends his first annual summer news conference in Berlin, Germany, Thursday, Aug. 11, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Prokuratúra v Hamburgu nebude vyšetrovať Scholza pre daňové úniky