Nemecko bude potrebovať celé prechodné obdobie na implementáciu zákazu dovozu uhlia z Ruskej federácie, ktorý schválila Európska únia. Povedal to nemecký kancelár Olaf Scholz. Znamená to, že Nemecko bude s veľkou pravdepodobnosťou dovážať ruské uhlie ešte štyri mesiace, ktoré boli na prechodné obdobie stanovené. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Piaty balík sankcií

Európska únia sa vo štvrtok dohodla na piatom balíku sankcií voči Rusku, ktorých súčasťou je aj zákaz dovozu ruského uhlia. V súvislosti s týmto krokom stanovila 120-dňové prechodné obdobie, aby štáty mali čas na hľadanie alternatívnych dodávok.

,,Budeme potrebovať celé toto obdobie," povedal Scholz na tlačovej konferencii po stretnutí s predstaviteľmi 16 nemeckých spolkových krajín. ,,Ak to bude rýchlejšie (nájdenie alternatívnych dodávateľov), bude to fajn. Budeme však potrebovať nejaký čas a ten budú potrebovať aj podniky, aj keď tie už skôr začali nových dodávateľov hľadať," dodal kancelár.

Dodávky uhlia sú kľúčové

Pre nemeckú ekonomiku sú dodávky uhlia kľúčové. Už začiatkom týždňa nemecké ministerstvo hospodárstva varovalo, že v prípade okamžitého ukončenia dovozu uhlia z Ruska by krajina pravdepodobne musela odstaviť niektoré z elektrární. ,,Okamžitý zákaz na dovoz tejto suroviny z Ruska by spôsobil, že Nemecko by "v priebehu pár týždňov" začalo mať problémy so zásobovaním uhlím.

Ďalšie dôležité správy

V stredu 17. júna 2020 absolvoval pracovnú návštevu elektrárne Vojany (EVO) Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti. Na snímke sklad uhlia v priestoroch elektrárne v obci Vojany, okres Michalovce. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Zákaz dovozu ruského uhlia do Európskej únie nadobudne účinnosť až v auguste