Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg obhajoval postoj svojej krajiny, ktorá sa rozhodla povoliť ruským poslancom pricestovať do Viedne na februárové zasadnutie Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Poslanci z 20 krajín vo štvrtok vyzvali rakúsku vládu, aby medzinárodne sankcionovaným Rusom neudelila vstupné víza. 

Schallenberg upozorňuje ruských poslancov

Schallenberg vo výbore rakúskej Národnej rady pre záležitosti EÚ vyhlásil, že medzinárodné právo je potrebné dodržiavať aj vtedy, keď to nie je populárne.

Šéf rakúskej diplomacie tiež upozornil ruských poslancov, aby svoj pobyt vo Viedni nevyužili na iné podujatia okrem zasadnutia OBSE, ktoré sa bude konať 23. – 24. februára. V opačnom prípade by podľa neho išlo o „hrubé porušenie medzinárodného práva“.

Je dôležité pokračovať v dialógu

Kancelár Karl Nehammer takisto uviedol, že vylúčenie ruských účastníkov z rokovaní OBSE by bolo „absolútne nesprávne“. Zdôraznil, že je dôležité pokračovať v dialógu a umožniť medzinárodným organizáciám, aby si robili svoju prácu.

Celkovo 81 poslancov vo štvrtkovom liste argumentuje, že účasť ruskej delegácie na zasadnutí OBSE presne rok po začiatku „zločineckej invázie“ ruských síl na Ukrajinu by mohla byť vnímaná ako provokácia.

Ďalšie dôležité správy

WA 46 Lodž - Poľský prezident Andrzej Duda (vpravo) a poľský minister zahraničných vecí  Zbigniew Rau (vľavo) prichádzajú na zasadnutie 29. ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v poľskom meste Lodž vo štvrtok 1. decembra 2022. Šéfovia diplomacie 57 členských štátov budú diskutovať na dvojdňovom zasadnutí o bezpečnostnej situácii na starom kontinente. FOTO TASR/AP President of Poland Andrzej Duda, right, and Polish Minister of Foreign Affairs Zbigniew Rau,
Neprehliadnite

Výročné zasadnutie OBSE sa skončilo bez záverečnej rezolúcie