Spoločnosť Schaeffler Kysuce vybuduje na Slovensku výskumné a vývojové centrum, ktoré sa bude primárne venovať inovatívnym riešeniam v oblasti elektromobility. Vďaka investícii v hodnote 20 miliónov eur v ňom nájde uplatnenie celkovo 450 výskumníkov a inžinierov. TASR o tom informovala Simona Patková, manažérka pre komunikáciu a branding spoločnosti Schaeffler v Slovenskej a Českej republike.

Kompetenčné centrum pre automobilky z celého sveta

„Sme hrdí, že vďaka dôvere skupiny dnes budujeme jedno z kľúčových kompetenčných centier, ktoré bude prinášať inovatívne riešenia v oblasti elektromobility pre automobilky z celého sveta. Veríme, že možnosť vyvíjať technologické riešenia pre udržateľnú mobilitu, ktoré dokážu zvýšiť dojazd a bezpečnosť vozidiel, bude motiváciou pre mnohé mladé talenty prísť pracovať na Kysuce," uviedol riaditeľ Schaeffler Kysuce Milan Jurky.

Na snímke sprístupnenie novovybudovanej elektronabíjacej stanice pre elektromobily na ulici J. Kostru v Trebišove za budovou MsKS v stredu 2. júna 2021.
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudne viac ako 200 nabíjacích staníc pre elektromobily, MH schválilo príspevky

Prepojenie sveta dizajnu a technológií

Kysucký závod podľa Patkovej už dnes vyvíja a vyrába riešenia v oblasti elektromobility pre motory, prevodovky a podvozky.

„Na projektoch v oblasti výskumu a vývoja v súčasnosti pracuje 230 zamestnancov, ku ktorým sa v najbližších rokoch pripojí ďalších 220 odborníkov. Pri inováciách sa prepája svet dizajnu a technológií, nových materiálov, funkčných prístupov či aplikácií. Už dnes na Kysuciach pracujú odborníci, ktorí spájajú technologickú odbornosť zo strojárstva, elektrotechniky, softvérového inžinierstva alebo virtuálneho projektovania," podotkla.

KK27 Praha - Na snímke žena s českou vlajkou počas protestu proti koronavírusovým opatreniam 28. októbra 2020 v Prahe. V Česku sa počet nakazených koronavírusom zvýšil za utorok o 15.663. Počet nových infikovaných sa tak po štyroch dňoch vrátil nad 15.000. Prípady nákazy sa napriek prísnym opatreniam nedarí výrazne znižovať. Denne zomrie okolo 100 ľudí s koronavírusom. FOTO TASR/AP
A woman wears a Czech flag as a mask as demonstrators gather to protest the COVID-19 preventative measures downtown
Neprehliadnite

Česi už hrajú inú ligu ako Slováci. Namiesto lacnej pracovnej sily stavili na výskum a inovácie

„Naši odborníci pracujú na špičkových riešeniach pre prémiové automobilové značky a vyvíjajú kompletné integrované elektrické pohonné systémy. Ide o systém s najvyšším stupňom integrácie motora, elektroniky, mechaniky a softvéru," vysvetlil vedúci výskumu a vývoja Schaeffler Kysuce Ján Klimko.

Vyrábať sa bude na Kysuciach

Výnimočnosť nového centra podčiarkuje aj fakt, že viaceré riešenia, ktoré odborníci v technologickom centre navrhnú, sa budú na Kysuciach aj vyrábať. „Byť pri zrode riešenia budúcnosti, od 3D modelu až po prvý vyrobený prototyp, je niečo výnimočné," zdôraznil Klimko.

„Vďaka novým laboratóriám sa zvýši nielen objem, ale aj kvalita testov na úroveň, ktorá sa doteraz priamo v Schaeffler Kysuce nerealizovala. Ako prvé pribudnú sekvenčné testy inovatívnych komponentov pre hybridné a čisto elektrické vozidlá," konkretizovala Patková.

Schaeffler Kysuce
Neprehliadnite

Schaeffler rozšíri investíciou 15 miliónov svoje technologické centrum v Kysuckom Novom Meste