Sberbank Slovensko s negatívnym výhľadom

Premiér Robert Fico a prezident Sberbank Rusko German Gref (vpravo oproti) v Bratislave 21. marca 2013. Zdroj: SITA/Marián Peiger

V prípade Sberbank Europe AG a kazašskej dcéry Sberbank Fitch potvrdila dlhodobý IDR tiež na úrovni BBB- s negatívnym výhľadom a v prípade švajčiarskej dcéry Sberbank na stupni BBB s negatívnym výhľadom.

Potvrdenie emisných ratingov uvedených bánk odzrkadľuje názor agentúry Fitch, že banky v prípade potreby dostanú podporu zo strany materskej firmy, čiže ruskej Sberbank. Negatívny výhľad ratingov vyplýva z negatívneho výhľadu ruskej Sberbank.

Dlhodobý emisný rating ruskej Sberbank, ktorý je na stupni BBB, odzrkadľuje samostatnú silu banky a podporuje ho potenciálna pomoc zo strany Ruskej federácie. Negatívny výhľad ratingu vyplýva z negatívneho výhľadu Ruskej federácie.

Na Slovensku pôsobila banka do konca októbra 2007 ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International. Proces zmeny väčšinového akcionára Volksbank International sa uskutočňoval počas celej druhej polovice roka 2011. Zavŕšil sa 15. februára 2012, keď sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank. Obchodné meno a značku banka na Slovensku zmenila 15. februára 2013.