Saudská Arábia po prvýkrát nakúpi zbrane a vojenskú techniku v Rusku. Vyplýva to zo záverov minulotýždňovej návštevy vicepremiéra a ministra obrany a letectva Saudskej Arábie, korunného princa Sultána bin Abdula Azíza al Sauda v Moskve.

Podľa ruského denníka Kommersant Moskva dodá v rokoch 2008 až 2009 Rijádu 150 tankov T-90S. Okrem toho má ísť o dodávky veľkej série bojových vozidiel pechoty, spolu vyše sto bojových vrtuľníkov Mi-35 a dopravných Mi-17 a dve desiatky protilietadlových raketových komplexov stredného doletu Buk-M2E. Má ísť o transakcie za približne štyri miliardy dolárov.

Saudská Arábia je jeden z najväčších dovozcov vojenskej techniky na svete a podľa denníka Kommersant ročne na jej nákup vynakladá 12 až 17 miliárd dolárov. Doteraz krajina nakupovala najmä v západoeurópskych krajinách a v USA.

Saudskí Arabi kupujú ruské zbrane

Korunný princ Sultán a Vladimir Putin.

Kúpa zbraní a techniky z Ruska podľa ruských expertov súvisí so zhoršujúcimi sa vzťahmi Saudskej Arábie so Spojenými štátmi po teroristických útokoch 11. septembra 2001. V tomto roku Kongres USA pod tlakom Izraela a európskej loby znemožnil nákup veľkej série moderných zbraní pre Saudskú Arábiu.

Tá chce „diverzifikovať dodávky, aby bolo čím postrašiť USA, že budú nakupovať zbrane v Rusku“, cituje ruský denník gazeta.ru experta moskovského Cornegie centra Alexeja Malašenka.

Denník Kommersant si všíma zintenzívnenie vzájomných návštev vysokých predstaviteľov Ruska a Saudskej Arábie v tomto roku, napriek tomu pripomína, že hovoriť o strategickej zmene v zahraničnopolitickom kurze Saudskej Arábie je podľa mnohých expertov predčasné.

Foto - Sita / AP