Saudská Arábia v pondelok oznámila, že „nebude niesť zodpovednosť za nedostatok dodávok ropy na svetové trhy" v reakcii na útoky jemenských povstalcov húsíov, ktoré ovplyvnili saudskoarabskú produkciu ropy. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Medzinárodné spoločenstvo musí podľa saudskoarabského ministerstva zahraničných vecí „prevziať na seba zodpovednosť za udržiavanie dodávok energie" s cieľom "postaviť sa proti húsíom". Vyjadrenie ministerstva sprostredkovala saudskoarabská štátna tlačová agentúra SPA.

Opakované útoky húsíov podľa ministerstva ovplyvnia „výrobnú kapacitu kráľovstva (Saudskej Arábie) a jeho schopnosť plniť svoje záväzky". To ohrozí „bezpečnosť a stabilitu dodávok energie na svetové trhy".

Jemenskí povstalci v nedeľu uskutočnili sériu útokov, ktoré sa zamerali na saudskoarabské zariadenia na výrobu ropy a zemného plynu, pripomína AFP. Saudskoarabské ministerstvo pre energetiku uviedlo, že útoky dronmi a raketami dočasne obmedzili produkciu v jednom závode na pobreží Červeného mora.

Ďalšie dôležité správy

 Boris Johnson
Neprehliadnite

Saudská Arábia môže pomôcť s ropou, sama by však potrebovala pomoc s dodržiavaním ľudských práv