Saudská Arábia je na dobrej ceste zvýšiť ťažbu ropy nad 13 miliónov barelov denne do konca roka 2026 alebo začiatkom roka 2027. Vyhlásil to v pondelok saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán. Na energetickej konferencii v Bahrajne povedal, že po dosiahnutí tejto úrovne by sa na nej produkcia mohla udržať, ak by si to vyžadoval dopyt na trhu.

Rekordné maximá

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE) minulý týždeň varovali, že voľné kapacity vo všetkých energetických sektoroch sa znižujú, keďže obchod s produktmi od ropy po naftu a zemný plyn sa po ruskej invázii na Ukrajinu blíži k rekordným maximám.

Princ Abdulaziz bin Salmán pritom upozornil, že nedostatok investícií do ťažby a rafinácie vedie k zdražovaniu paliva.

Investícia do väčšej produkcie

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sú jednými z mála výrobcov, ktorí investujú do väčšej produkcie. Míňajú miliardy dolárov, aby zvýšili svoju kapacitu do konca tohto desaťročia. Väčšina ostatných producentov má problém získať finančné prostriedky, pretože vlády podporujú prechod od fosílnych palív k obnoviteľnej energii.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší veľkí producenti ropy sú pod tlakom USA, Európy a iných veľkých dovozcov, aby rýchlejšie zvýšili dodávky na trhy.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) gestikuluje počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po jeho návrate z pracovnej cesty na Ukrajine na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave v sobotu 9. apríla 2022. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Premiér vyzýva na nezávislosť od dodávok sibírskeho plynu a ropy