Aramco zabezpečuje zhruba devätinu svetových dodávok ropy. Primárne emisie akcií firmy by teoreticky mohli byť päťkrát väčšie než ktorýkoľvek iný úpis v histórii.

Saudská Arábia odhadla hodnotu ropného gigantu na viac ako dva bilióny dolárov (1,8 bilióna eur) a oznámila, že investorom chce ponúknuť menej ako päťpercentný podiel. Hodnota päťpercentného podielu sa tak odhaduje na 100 miliárd dolárov (87,5 miliardy eur).

Predaj podielu je plánovaný na rok 2017 alebo 2018. Akcie sa budú obchodovať aj na domácej burze v Rijáde.

Rijád podľa zdrojov britského denníka dúfa, že naláka veľké ropné spoločnosti ExxonMobil, Sinopec a možno aj britskú BP, aby vo firme Aramco získali strategické podiely. Ponúka im dlhodobý prístup k aktivitám v oblasti prieskumu a ťažby, sám by naopak rád získal špičkové technológie alebo kontrakty v oblasti spracovania ropy.

Primárne úpis obstaráva americká banka JPMorgan a bankár Michael Klein. Hľadanie potenciálnych záujemcov ale nemusí byť jednoduché - medzi investormi totiž existuje nechuť voči štátnym podnikom, ktoré sú spolitizovanej a ktoré politikom slúžia ako zdroj príjmov. Pri súčasných cenách ropy by navyše nezostávali peniaze na výplatu dividend, poznamenal britský denník.

Barel severomorskej ropy Brent v súčasnosti stojí približne 46 dolárov (40 eur), zatiaľ čo ešte v polovici roka 2014 sa jeho cena pohybovala nad 110 dolármi. Rijád od začatia prepadu svetových cien ropy v polovici roka 2014 bráni svoj podiel na trhu a odmieta znižovať ťažbu, čo by ceny podporilo. Tým sa snaží vytlačiť z trhu konkurenciou vyššími nákladmi na ťažbu, čo sú najmä americké firmy dobývajúce ropu z bridlicových hornín.

Nový minister energetiky Chálid Fálih, ktorého v sobotu do funkcie vymenoval saudský kráľ Salmán, povedal, že kráľovstvo doterajšiu politiku v oblasti ťažby ropy zachová. Ch. Fálih je zároveň predsedom správnej rady spoločnosti Aramco.