Pôvodne agentúra informovala, že firme by mohlo trvať niekoľko mesiacov, než obnoví produkciu ropy na pôvodnú úroveň. Zdroj zo saudskej vlády však neskôr uviedol, že k úplnej obnove by mohlo dôjsť omnoho skôr, už za dva či tri týždne, čo viedlo k výraznému poklesu cien ropy.

Ešte v pondelok (16. 9.) médiá informovali, že predstavitelia Saudskej Arábie zvažujú odklad uvedenia akcií Saudi Aramco na burzu. Teraz však niekoľko nemenovaných zdrojov uviedlo, že Saudi Aramco plánuje tento týždeň stretnutia s miestnymi bankami, aby prediskutovali otázky súvisiace s uvedením akcií na burzu a žiadny odklad manažment nenaznačil.

Začiatkom septembra agentúra Reuters uviedla, že ropný koncern je pripravený na dvojstupňové uvedenie akcií na burzu. Podľa firmy kľúčový bude najmä úpis akcií na domácom trhu, neskôr sú však pripravení aj na listing v zahraničí.

Ako povedali nemenované zdroje pre agentúru Reuters, do konca tohto roka by mohlo byť na akciovej burze v Rijáde (Tadawul) uvedené jedno percento akcií a ďalšie jedno percento v roku 2020. Následne by firma mala uviesť akcie na zahraničnú burzu, pravdepodobne v Tokiu.

NBC News: rakety boli vypálené z Iránu

Jedno z ropných zariadení v Saudskej Arábii, ktoré bolo uplynulú sobotu terčom útoku, uskutočneného podľa vtedajších informácií pomocou dronov jemenskými povstalcami, zasiahli v skutočnosti rakety s plochou dráhou letu. Tie boli vypálené z prinajmenšom jedného miesta v západnej časti Iránu, uviedol v utorok spravodajský kanál NBC News, ktorý sa odvolal na vyjadrenia dvoch nemenovaných amerických predstaviteľov, oboznámených s najnovšími zisteniami spravodajských služieb.

Saudi napriek útokom chystajú vstup na burzu. Objavil sa možný nový vinník

Saudské ropné zariadenia Zdroj: TASR / AP

Poskytnuté závery vytvárajú „jasnejšie prepojenie“ medzi víkendovými útokmi v Saudskej Arábii a Iránom, čo môže ďalej zvýšiť napätie medzi Washingtonom a Teheránom. Hoci americké ministerstvo obrany presadzuje zdržanlivú reakciu, prezidenta Donalda Trumpa už podľa NBC News oboznámilo aj s „vojenskými možnosťami“.

D. Trump ešte cez víkend upozornil, že Spojené štáty sú po útokoch na saudskoarabské ropné zariadenia pripravené na odvetu, keď sa oficiálne určí, kto za nimi stál.

Hovorca vojenskej koalície pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje proti šiitským povstalcom v Jemene, v pondelok vyhlásil, že hoci sa k útokom hlásia jemenskí povstalci, použité zbrane pochádzali z Iránu. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým poukázal priamo na Irán s tým, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by „tieto neslýchané útoky na svetový energetický systém“ boli uskutočnené z územia Jemenu.

Zvažujú sankcie

Podľa NBC News teraz predstavitelia Spojených štátov zvažujú „multilaterálne sankcie“, ktoré by zaviedli so svojimi spojencami voči Iránu po útoku na hlavný závod na spracovanie ropy saudskoarabského podniku Aramco. Tento incident znížil produkciu ropy o 5,7 milióna barelov denne, čo predstavuje päť percent celosvetového objemu, upozornil spravodajský kanál.

Saudi napriek útokom chystajú vstup na burzu. Objavil sa možný nový vinník

Saudská Arábia útok Zdroj: Gettyimages

Verziu útoku pomocou rakiet s plochou dráhou letu, ktoré boli vypálené z Iránu, priniesla v utorok aj tlačová agentúra AFP, odvolávajúca sa takisto na nemenovaného amerického predstaviteľa. Spojené štáty podľa neho zhromažďujú dôkazy o danom útoku, aby ich mohli predložiť medzinárodnému spoločenstvu, predovšetkým európskym spojencom, v rámci budúcotýždňovej rozpravy na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Minister M. Pompeo mal ešte v utorok vycestovať do Saudskej Arábie, aby prerokoval možnú odozvu na útoky. Podľa AFP to oznámil americký viceprezident Mike Pence, pričom povedal, že „to rozhodne vyzerá tak, že za týmito útokmi bol Irán“. „Ako povedal prezident, nechceme s nikým vojnu, ale Spojené štáty sú pripravené. Nepochybujte o tom, že máme nabité a sme pripravení brániť naše záujmy a spojencov v danom regióne,“ varoval.