Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa týka zavedenia limitu verejných výdavkov. SaS však trvá na tom, aby jej súčasťou bola aj daňová brzda. Koalícia sa na tomto bode zatiaľ nedohodla. OĽANO verí, že koaliční partneri sa do začiatku schôdze dohodnú.

SaS plánuje podporiť novelu zákona v prípade, ak bude súčasťou dohody o dlhovej brzde aj dohoda o daňovej brzde. „Dohoda v koalícii o danej téme stále nie. Naďalej považujeme za kľúčové, aby súčasťou novely bola aj daňová brzda a bez jej premietnutia do zákona o rozpočtovej zodpovednosti nebudeme hlasovať," zdôraznil predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS).

Na snímke uprostred predseda SaS, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík informuje o tom, že podal demisiu na tlačovej konferencii. Demisiu doručil prezidentke SR Zuzane Čaputovej. V Bratislave 22. marca 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Daňovú reformu neblokujeme, doteraz sme jej návrh nevideli, tvrdí SaS

O téme sa rokuje

Hnutie OĽANO zároveň pre TASR potvrdilo, že rokovania o tejto téme momentálne prebiehajú. „Dôležité je pripomenúť, že zákon o výdavkových limitoch, s ktorým počíta ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, je jednou z podmienok na čerpanie finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti SR. Blížime sa už k termínu, keď bude musieť byť tento záväzok naplnený," podotkol mediálny tím OĽANO. Hnutie preto verí, že v koalícii nájdu dohodu do začiatku schôdze parlamentu.

Strana Za ľudí podporuje novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Tvrdí, že je na nej dohoda v rámci koalície. „No zároveň musíme vyriešiť posledný bod, a to daňovú brzdu, na ktorej ešte v rámci koalície nemáme dohodu," priblížilo pre TASR tlačové oddelenie strany. Hnutie Sme rodina dodalo, že to bolo témou na koaličnej rade, ale dohoda zatiaľ nepadla žiadna.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania mimoriadnej 34. schôdze NRSR v Bratislave 30. júna 2021. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) čelí odvolávaniu z funkcie. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Príprava daňovo-odvodovej reformy je podľa Matoviča v „spiacom štádiu“. A na vine je kto?

Novela sa už presúvala

Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá je v druhom čítaní, sa v parlamente už viackrát presúvala. Rokovanie o nej poznačili nezhody medzi koaličnými partnermi. Rozhodnúť by o nej poslanci mohli na riadnej septembrovej schôdzi.

Zmeny v zákone o rozpočtovej zodpovednosti sa týkajú zavedenia limitu verejných výdavkov. Zároveň sa navrhuje naviazať horný limit dlhu verejnej správy na čistý dlh verejnej správy, a z toho dôvodu sa navrhuje tiež upraviť sankčné pásma dlhovej brzdy a opatrenia, ktoré sa majú prijať pri dosiahnutí konkrétneho sankčného pásma.