Pôsobenie Jána Hoľka vo funkcii generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva obrany je preto v rozpore so záujmami Slovenskej republiky, tvrdia predstavitelia SaS. Ministrovi Petrovi Gajdošovi odporúčajú, aby navrhol odvolanie J. Hoľka.

Účasť na výrobe ponúkli aj Nemci

„Netvrdíme, že Jána Hoľka k takémuto odsúdenia hodnému postupu viedli provízie, ktoré mu poskytne niektorý zo slovenských dodávateľov, ale nie je to možné vzhľadom k novým informáciám ani vylúčiť,“ povedal Ľ. Galko.

Fínsko-slovenský projekt vývoja prototypu obrneného transportéra je podľa Ľ. Galka pochybný od začiatku, pretože nie je výsledkom férovej súťaže.

„Zverejnené informácie, podľa ktorých aj Nemci ponúkli účasť slovenských firiem na výrobe Boxerov, sú ďalším kúskom do mozaiky tohto pochybného obchodu, manažovaného Jánom Hoľkom,“ dodal podpredseda SaS.

Masívna investícia do transportérov

Minister obrany Peter Gajdoš v novembri informoval, že rezort obrany plánuje zabezpečiť do 81 bojových vozidiel 8x8 a do 404 vozidiel 4x4.

P. Gajdoš tiež zdôraznil, že rezort bude mať snahu o maximálne možné zapojenie slovenského obranného priemyslu. Vozidlá 8x8 plánuje rezort zabezpečiť v období 2018 až 2024 v spolupráci s Fínskom.

Celkové náklady na zabezpečenie týchto vozidiel by nemali prekročiť 417 miliónov eur. Pokiaľ ide o vozidlá 4x4, ministerstvo sa chce spoliehať na vlastný výskum a vývoj v spolupráci so slovenskými výrobcami.