Aktualizované 25.3.2013 o 22:46

Poslanec NR SR Juraj Miškov, ktorý podporoval na post predsedu SaS Jozefa Kollára, prišiel v strane o podpredsednícku funkciu. Vo funkcii podpredsedu ho nahradil poslanecký kolega Jozef Mihál. Vo funkcii podpredsedu zostal aj po dnešnom rokovaní Republikovej rady Ľubomír Galko. Republiková rada dnes na návrh predsedu strany Richarda Sulíka odvolala J. Miškova i Ľubomíra Galka. Následne Sulík navrhol zvoliť za podpredsedov Ľ. Galka a J. Mihála, pričom J. Kollár odmietol ponuku R. Sulíka, aby sa stal jeho podpredsedom. Miškov zatiaľ zostáva predsedom poslaneckého klubu SaS.

J. Kollár odvolanie J. Miškova v princípe považuje za "krágľovanie". „Nebol predstavený dôvod na odvolanie Miškova. Odvolanie niekoho, kto robil štyri roky podpredsedu bez dôvodu, vnímam ako porušenie verejnej dohody, že nebude krágľovať ľudí z môjho tímu. Je to nešťastný krok,“ povedal J. Kollár dnes pre agentúru SITA. Zároveň zdôraznil, že nie je solitér v strane, ale za ním stojí takmer polovica členov strany, 121 ľudí, ktorí ho na kongrese volili. J. Kollár nechce špekulovať o odchode zo strany. „Veci sa nemajú riešiť horúcou hlavou, uvidíme. Keď sa veci šijú horúcou hlavou, nebývajú rozhodnutia správne,“ konštatoval.

J. Kollár odmietol stať sa podpredsedom SaS, pretože pre neho je podstatné realizovať body z jeho volebného programu na predsedu strany. „Na to nepotrebujem funkciu podpredsedu strany. Pre mňa funkcia nie je kľúčová. Nekandidoval som za predsedu, lebo som chcel funkciu podpredsedu. Ja som kandidoval, pretože som mal iné predstavy o vízii strany,“ dodal.

Poslanec NR SR Daniel Krajcer považuje dnešné odvolanie J. Miškova za porušenie verejného prísľubu R. Sulíka, že nebude "krágľovať" ľudí J. Kollára. Ako povedal pre agentúru SITA na otázku, či odvolanie J. Miškova povedie k odchodu podporovateľov J. Kollára zo strany, zvážia všetky možnosti s pokojom a nadhľadom.

V SaS pokračujú spory, Miškov prišiel o post

Zdroj: SITA / Jozef Jakubčo

Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo