Zdĺhavý schvaľovací proces brzdí slovenský poľnohospodársky sektor v konkurencii s inými členskými krajinami. Prejavuje sa to aj v zastaraných technológiách a ich nedostatku. Mnohí poľnohospodári nemajú techniku, kombajny na žatvu, traktory a ďalšiu techniku, takže si ju musia si ju objednávať a platiť u externých firiem.

Uviedol to hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák, ktorý informoval, že strana je pripravená podporiť zjednodušenie a zefektívnenie byrokracie pri schvaľovaní projektov predložených pre našich poľnohospodárov.

„Poľnohospodári sa dlhodobo sťažujú na skostnatený systém, pretože od podania projektu na základe výziev a schválenia ubehnú aj roky. Na konci zdĺhavého procesu sa niekedy dočkajú nulovej podpory a nedostanú nič. Podmienky na prerozdeľovanie podpory majú však všetky členské krajiny rovnaké," povedala poslankyňa Národnej rady SR Jarmila Halgašová, ktorá sa v SaS venuje pôdohospodárstvu.

V Poľnohospodárskom družstve Bátorove Kosihy (okres Komárno) finišuje žatva repky olejnej na výmere 200 hektárov. Úroda je približne 3,2 tony na hektár, čo je o 20 percent viac ako minulý rok. FOTO TASR – Milan Drozd
Neprehliadnite

Agrosektor dostane počas najbližších piatich rokov 285 miliónov eur navyše

Zjednodušenie a odstránenie zbytočnej byrokracie je podľa SaS pritom jednou z úloh programového vyhlásenia vládnej koalície.

„Sme pripravení rokovať a podporiť zmenu pravidiel, ktoré našim poľnohospodárom pomôžu. Podporíme každé dobré opatrenie ministra Samuela Vlčana (nominant OĽaNO) v tejto oblasti. Ak odstránime zbytočné prekážky a aj korupciu, ktorá roky v rezorte fungovala, môže to mnohým našim poľnohospodárom významne pomôcť," uviedla Halgašová.

V zahraničí sú podľa nej rôzne modely fungovania technologického parku, niektorí poľnohospodári majú svoju vlastnú techniku, ale funguje tiež zdieľaný technologický park, stroje poľnohospodári nevlastnia, ale si ich požičiavajú. „Sme otvorení všetkým možnostiam, ktoré spružnia a zmodernizujú procesy v agrosektore," dodala Halgašová.