Ústavný súd v utorok pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR pozastaviť časť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, upravujúcej režim na hraniciach. Pripomienky sa zapracujú po vydaní písomného rozhodnutia. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

„Zatiaľ nemáme písomné rozhodnutie Ústavného súdu. V každom prípade ho predseda vlády bude rešpektovať a pripomienky sa zapracujú. Dovtedy platí na hraniciach aktuálny stav. Na zapracovanie je zákonom stanovená lehota, ktorú dodržíme," skonštatovala hovorkyňa.

Na snímke predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan na tlačovom brífingu o zákonnosti referenda o predčasných voľbách v Košiciach 7. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Ústavný súd vyhovel opozícii. Vyhláška o povinnej karanténe po návrate na Slovensko má problém

SaS neočakáva v súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR zásadné zmeny na hraniciach. Stanovisko TASR poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Rozhodnutie Ústavného súdu SR rešpektujeme. Prechodné ustanovenie, ktoré sa týkalo ľudí, ktorí boli očkovaní prvou vakcínou, je dané do 2. augusta. Aj z toho dôvodu, že rozhodnutie ÚS bude účinné až od zverejnenia, nepredpokladáme dovtedy zásadné zmeny v pravidlách na hraniciach," uviedol poslanec SaS Alojz Baránik.

K situácii ohľadom rozhodnutia ÚS SR komentovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Tá predpokladá, že rozhodnutie pozastaviť časť vyhlášky ÚVZ SR upravujúcej režim na hraniciach sa v praxi zrejme neprejaví. Rozhodnutie Ústavného súdu rešpektuje aj strana Za ľudí.

„Potrebujeme poznať písomné rozhodnutie ÚS SR, najmä odôvodnenie, prečo došlo k pozastaveniu prechodných ustanovení vyhlášky," uviedla Kolíková. Až keď sa oboznámi s odôvodnením, bude reagovať. „Dňa 2. augusta sa však končia výhody pre zaočkovaných prvou dávkou, takže je otázne, ako sa rozhodnutie ÚS SR prejaví v praxi," dodala ministerka.