Bosnianske hlavné mesto Sarajevo ponúklo občanom Srbska ubytovanie zadarmo ako výraz vďačnosti za darované vakcíny počas vrcholu pandémie Covidu-19. Ide o vzácny prejav ústretovosti medzi prevažne moslimskými obyvateľmi mesta a Srbmi, ktorí metropolu obliehali počas vojny v 90. rokoch po takmer štyri.

Turistické združenie kantónu Sarajevo koncom minulého týždňa oznámilo, že ako vďaku Srbsku vystaví 2-tisíc poukazov v cene 100 eur, ktoré budú srbských turistov oprávňovať k ubytovaniu zdarma na území kantónu. Zoznam „dotovaných" návštevníkov dodá vláda v Belehrade, uviedla televízia N1.

Srbsko darovalo v apríli Sarajevskému kantónu 20-tisíc dávok preparátu firmy AstraZeneca. Bolo to v čase, keď v Sarajeve vrcholila epidémia Covidu-19 a denne tam umieralo v priemere 20 ľudí. Bosna na rozdiel od Srbska vtedy nedisponovala takmer žiadnymi očkovacími látkami.

JB 36 Amsterdam - Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Amsterdame 20. apríla 2021. FOTO TASR/AP

A vial of AstraZeneca vaccine against COVID-19 sits on a general practitioner's table during a vaccination campaign in Amsterdam, Netherlands, Tuesday, April 20, 2021. (AP Photo/Peter Dejong)
Neprehliadnite

Bulharsko daruje 150-tisíc dávok AstraZenecy, Bulhari sa ňou nechcú očkovať

Celkovo Srbsko darovalo Bosne 50-tisíc vakcín. Tisíce bosnianskych občanov sa navyše prišli bezplatne očkovať priamo do Srbska, lebo to tamojšie úrady v uplynulých mesiacoch chvíľami umožňovali. Od 3. júna majú v Srbsku nárok na bezplatnú vakcínu už všetci obyvatelia Bosny.

„Celková suma (za ubytovanie) zodpovedá odhadovanej cene za 20-tisíc dávok vakcíny, ktoré nám Srbsko darovalo, čo je 200-tisíc eur. Myslíme si, že je to fér a že ide o dobré gesto po ich úžasnom geste, keď sa s nami rozdelili o vakcíny, "citovala stanica Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL) predsedu kantónu Edina Forta.

Pri obliehaní Sarajeva bosnianskosrbskými silami v rokoch 1992 až 1996 zahynulo podľa odhadov vyše 10-tisíc ľudí, mnoho z nich civilistov. Väčšina Srbov, ktorí pred vojnou tvorili bezmála tretinu obyvateľov, v dôsledku bojov mesto opustila. Teraz metropolu obývajú z viac ako 80 percent Bosniaci (predtým Moslimovia).