Podľa Trestného poriadku prednášajú záverečné reči prokurátor, splnomocnenec poškodených, obhajca obžalovaných a napokon samotní obžalovaní. Tí musia mať v procese posledné slovo.

Zmenky do roku 2016 nikto nikdy nevidel. Vo svojej záverečnej reči v kauze falšovania zmeniek TV Markíza na to poukázal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Na podpísanie zmeniek nebol podľa neho žiaden dôvod. Odmieta, že by sa nebohý advokát Ernest Valko podieľal na riešení sporu cez zmenky, ako to tvrdí obhajoba obžalovaných.

Ešte pred ukončením dokazovania bývalý riaditeľ TV Markíza P. Rusko navrhol ako ďalší dôkaz status bývalej produkčnej televízie na sociálnej sieti. V ňom podľa neho píše o existencii zmeniek. Splnomocnenci poškodených a prokurátor poukazovali na slová P. Ruska, že o zmenkách nikomu nehovoril.

Dokazovanie skončilo

Súd potom čítal priestupky, najmä dopravné, obžalovaného M. Kočnera. Predseda senátu Emil Klemanič spomenul aj medializované incidenty, vrátane vyhrážania sa právnikovi Romanovi Kvasnicovi, že mu nechá „preletieť guľku hlavou“. Obžalovaný tieto tvrdenia odmietol a dodal, že nikdy neboli dokázané. „Keby to bola pravda, tak by to určite neskončilo len pokarhaním,“ reagoval M. Kočner.

Obžalovaní M. Kočner a P. Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. M. Kočner je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. P. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

20-ročné tresty

Aktualizované o 12:25: J. Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov za falšovanie zmeniek TV Markíza a marenie spravodlivosti. V záverečnej reči poukázal, že obžalovaní neviedli doteraz riadny život, nevidí poľahčujúce okolnosti.

Rovnaký trest navrhol obom, keďže sa na skutku podľa jeho slov podieľali pol na pol. „Zosnovateľom kauzy je obžalovaný M. Kočner, avšak bez aktívnej spoluúčasti, oddanosti a vernosti obžalovaného P. Ruska by tento trestný čin spáchať nemohol,“ poznamenal Šanta. Zdôraznil, že obaja konali s priamym úmyslom, koordinovane a po spoločnej dohode v snahe obohatiť sa a získať od vlastníka televízie desiatky miliónov eur.

J. Šanta pripomenul, že obžalovaní chceli získať takmer 69 miliónov eur, čo označil za šialený rozsah činu. V dejinách slovenskej kriminalistiky je podľa neho nevídaný a neslýchaný. Verí, že takáto kauza sa nebude opakovať. Doplnil, že trestný čin sa podarilo dokončiť v rozsahu osem miliónov eur, o ktorých rozhodol Okresný súd Bratislava V. Preto nenavrhol maximálne hroziaci trest 25 rokov, ale 20.

Čitanie Threemy

Aktualizované o 15:24: Splnomocnenec poškodenej Markízy D. Lipšic vo svojej záverečnej reči v kauze viackrát citoval komunikáciu obžalovaného M. Kočnera cez šifrovanú aplikáciu Threema. To, že sa s ňou nemanipulovalo, potvrdili podľa jeho slov aj znalci z Europolu v kauze vraždy Jána Kuciaka.

D. Lipšic čítal komunikáciu medzi ním a bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Podľa neho ovládala sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá jednu zo zmeniek prisúdila M. Kočnerovi v civilnom konaní.

D. Lipšic poukazoval aj na správu M. Kočnera s otázkou, či je Z. Maruniaková v poriadku. M. Jankovská mala odpovedať, že je trocha preľaknutá, načo jej odkázal, že má robiť to, čo má, „lebo skončí na Kuciaka“. Správu mal poslať v deň, keď polícia našli telo mŕtveho novinára.

Splnomocnenec Markízy pripomenul aj správy medzi M. Kočnerom a advokátom Andrejom Šabíkom. Pre M. Kočnera mal zisťovať, kedy boli spísané notárske zápisnice vo veci zmeniek. D. Lipšic to považuje za dôkaz, že boli sfalšované, keďže chemická analýza papiera pre stanovenie veku listiny je možná iba dva roky po vyhotovení.

Koniec februára

Aktualizované o 19:03: Hlavnými témami záverečných rečí obhajcov obžalovaných boli prezumpcia neviny a porušenie práva na obhajobu. Neskôr sa vyjadrili aj samotní obžalovaní. P. Rusko hovoril o amerických záujmoch, tajných službách aj vražde novinára Jána Kuciaka. Zopakoval tiež argumenty o ohrození licencie Markízy, ako aj o svojich podpisoch na zmenkách.

Pre obžalovaného M. Kočnera je zase hlavným dôkazom o existencii zmeniek výpoveď bývalého majiteľa produkčného domu Forza a prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika.

Senát Špecializovaného trestného súdu odročil pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti na 27. februára do budovy Justičnej akadémie. Senát tak urobil po záverečných rečiach procesných strán. Podľa Trestného poriadku by mali nasledovať posledné vyjadrenia obžalovaných a rozsudok.