Ministerstvo financií Spojených štátov informovalo amerických peňažných manažérov, že sankcie Washingtonu voči Moskve zakazujú akékoľvek nákupy dlhopisov alebo akcií patriacich ruskej vláde a firmám. A to nielen v prípade novovydaných, ale aj akcií a dlhopisov na sekundárnom trhu. 

V smernici, ktorú americké ministerstva financií zverejnilo v pondelok (6. 6.), sa uvádza, že sankcie „zakazujú osobám v USA nakupovať nové aj existujúce dlhopisy a cenné papiere vydané subjektom v Ruskej federácii".

Cieľom je „odoprieť Rusku finančné zdroje, ktoré potrebuje na pokračovanie svojej brutálnej vojny proti Ukrajine", vyhlásilo ministerstvo financií s tým, že zákaz investovať sa týka aj nákupov na sekundárnom trhu.

Predtým Washington zakazoval Američanom kupovať akýkoľvek nový ruský dlhopis. Najnovšia smernica tak objasnila, že zákaz sa vzťahuje na akýkoľvek dlhopis, teda aj na ten, ktorý je už v obehu na sekundárnom trhu.

Analytici Morgan Stanley odhadli, že objem ruského vládneho a podnikového dlhu na medzinárodných trhoch dosiahol na začiatku roka niečo vyše 472 miliárd dolárov, teda 442,69 miliardy eur, čo z neho robí jeden z najväčších v rámci rozvíjajúcich sa trhoch, po podobne veľkých dlhoch Mexika, Indonézie a Turecka.

Spojené štáty a ich spojenci uvalili na Moskvu od začiatku invázie na Ukrajinu 24. februára niekoľko kôl sankcií, ktoré sa zamerali na najväčších veriteľov v krajine aj samotného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ďalšie dôležité správy

93. deň ruskej invázie na Ukrajinu
Neprehliadnite

Armáda USA už cvičí ukrajinských vojakov v používaní raketových systémov HIMARS