Protiruské sankcie Európskej únie by sa nemali týkať dodávok ruského plynu. V rozhovore, ktorý dnes zverejnil týždenník Die Presse am Sonntag, to povedal rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.

Podľa neho by mal byť z prípadných sankcií vylúčený aj plynovod Nord Stream 2, ktorý ešte nie je sprevádzkovaný.

Nemecko-ruský plynovod na dne Baltského mora je hotový, nemá ale povolenie na prevádzku od nemeckých úradov. Nevylučuje sa, že jeho sprevádzkovanie bude zastavené sankciami proti Rusku v prípade, že sa Moskva rozhodne napadnúť Ukrajinu. Rusko popiera, že by malo niečo také v pláne.

Európa závislá na Rusku

Schallenberg povedal, že Európa je „do istej miery závislá na energii z Ruska“ a že to nemôže cez noc zmeniť, ak chce vykurovať a mať elektrinu.

Podľa šéfa rakúskej diplomacie ale Európska únia pripravuje rozsiahle ekonomické a finančné sankcie proti Rusku v prípade jeho vpádu na Ukrajinu.

„Pri vystupňovaní konfliktu bude nasledovať veľmi jasná, jednoznačná a rýchla reakcia,“ povedal minister.

Nevylúčil odpojenie Ruska z platobného bankového systému SWIFT. Napríklad nemecká ministerka zahraničnej Annalena Baerbocková ale v rozhovore s denníkom Süddeutsche Zeitung zverejnenom v sobotu vyjadrila pochybnosti nad nutnosťou odpojiť Rusko od bankového systému SWIFT, pokiaľ Moskva nariadi inváziu.

Rakúsko má záujem o dobré vzťahy

Agentúra DPA píše, že má Rakúsko záujem o dobré vzťahy s Ruskom a že v tom zohráva svoju úlohu energetika. Rakúska firma OMV je jedným z investorov Nord Streamu 2 a blízko Viedne je veľké distribučné centrum, z ktorého sa ruský plyn odvádza do európskych štátov.

USA, ktoré tlačia na EÚ v otázke protiruských sankcií, podľa správy agentúry Bloomberg chcú s Katarom vyjednať možnosť náhrady výpadku ruského plynu v Európe dovozom skvapalneného plynu z Kataru.

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín, podľa ktorých chce Moskva tento projekt využiť ako geopolitické zbrane na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku. Trasa plynovodu navyše obchádza Ukrajinu, ktorá tak zrejme príde o poplatky za tranzit ruského plynu.

Ďalšie dôležité správy

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Namiesto ruského. USA chcú vyjednať dodávky plynu z Kataru do Európy