Ruskí miliardári sú mimoriadne bohatí v porovnaní s veľkosťou ruskej ekonomiky, ktorá im toto bohatstvo umožnila vytvoriť. Ešte pred uvalením sankcií Západu kvôli invázii na Ukrajinu mali vôbec najvyšší podiel bohatstva na HDP krajiny na svete. Dosahoval takmer 21 percent (stav k 23. februáru).

Znamená to, že malá skupinka jednotlivcov – zvyčajne sú to ruskí oligarchovia, spriaznení s Putinovým režimom – kontroluje obrovskú časť aktív. Ukazuje to, aké mimoriadne postavenie v skutočnosti má ruská ultrabohatá trieda.

Podľa analýzy, ktorú na základe dát Bloomberg Billionaires Index pripravil portál Statista, majú ešte stále vysoký podiel na HDP, aj keď sa poriadna časť ich majetku sankciami zúžila. K 10. marcu bolo bohatstvo miliardárov v Rusku, vyjadrené ako podiel k HDP krajiny, naďalej vyššie ako v USA, Švédsku, Francúzsku či Kanade.

Podiel ultrabohatých na HDP krajiny
Zdroj: statista
Podiel ultrabohatých na HDP krajiny

Ekonomika kolabuje

To napriek tomu, že ruská ekonomika prakticky kolabuje a prebieha celosvetový výpredaj ruských aktív po tom, čo krajina začala vojnu s Ukrajinou (24. februára).

Podľa The Economist možno približne 85 percent bohatstva ruských miliardárov pripísať takzvanému „kamarátskemu sektoru“. O ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi je známe, že už roky využíva túto triedu lojálnych a vplyvných na upevnenie svojej moci.

Z tých najbohatších sa na sankčnom zozname Spojeného kráľovstva napríklad objavuje Gennadij Timčenko z investičnej spoločnosti Volga Group, zatiaľ čo Petr Aven z ABH Holdings, Michail Fridman z Alfa Group a Alisher Usmanov z Metalloinvest sú sankcionovaní Európskou úniou.

Čo presne znamená pojem olicharcha

Extrémne bohatých v postsovietskych krajinách často nazývajú oligarchami. Ide o výraz gréckeho pôvodu, možno ho voľne preložiť ako „pravidlo niekoľkých“.

Oligarchovia majú kontrolu nad najvýznamnejšími prosperujúcimi podnikmi, ich činnosť vzájomne intenzívne koordinujú. Sú to v podstate súkromní vlastníci, no majú dostatočnú moc, aby presadzovali vlastné záujmy aj prostredníctvom politických strán.

Pomenovanie oligarchovia sa stalo stredobodom záujmu mnohých po ruskej invázii na Ukrajinu najmä kvôli zvýšenej kontrole ultrabohatých ruských občanov a snahám o zhabanie ich majetku.

USA tiež vykázali mimoriadne vysoký miliardársky majetok na úrovni 14 až 15 percent HDP krajiny. Faktom ale je, že Spojené štáty sú domovom pre približne 35 percent všetkých miliardárov v indexe Bloomberg (z celkového počtu 500 ľudí) vrátane deviatich najbohatších jednotlivcov na svete s čistým majetkom medzi 95 a 221 miliardami dolárov. Ruskí miliardári sú tak stále bohatší v porovnaní s ekonomickou výkonnosťou a rastom ekonomiky ich krajiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa