Sankcie, ktoré na ruského ťažiara diamantov Alrosa zaviedli Spojené štáty, vyvolávajú paniku v celom odvetví diamantov. Alrosa totiž dodáva asi tretinu svetovej produkcie. Obchodníci tak hľadajú možnosti, ako naďalej využívať jeden z hlavných zdrojov týchto drahých kameňov na svete, píše agentúra Bloomberg.

Stopka ruským diamantom

Výrobcovia luxusných šperkov, ako je Tiffany & Co alebo Signet Jewelers, plánujú prerušiť predaj ruských diamantov. V USA sa ale blíži sezóna svadieb a zúfalí zástupcovia firiem hľadajú východisko v Indii, ktorá je najväčším vývozcom diamantov. Vybrúsi a vyleští sa tam deväť z desiatich kameňov.

Spojné štáty odoberú z Indie zhruba polovicu diamantov. Narušenie obchodu by tak mohlo obmedziť dodávky v celej Severnej Amerike a štát Indii v tomto štvrťroku 2,5 miliardy dolárov, čo je takmer desať percent ročných tržieb. Vzhľadom na to, že pandemické obmedzenia sa zmiernili, Signet a ďalšie klenotníctvo v USA tento rok očakávajú 2,5 milióna svadieb, čo by bolo najviac za posledných 40 rokov.

V indickom meste Surat v štáte Gudžarát, jednom z najväčších svetových centier spracovania diamantov, je v posledných týždňoch pokoj. Dovoz kameňov klesol, ceny klesli, robotníci nemajú prácu a takmer všetci sa sťažujú na to isté - sankcie dostali vývozcov do ťažkej situácie.

Označovanie pôvodu

Sankcie zatiaľ umožňujú dovoz ruských kameňov, ak sú výrazne upravené v krajinách, ako je práve India. Indickí spracovatelia ale tvrdia, že klienti začali odmietať kamene z Ruska a označujú ich za konfliktné. Pripravujú sa preto na označovanie pôvodu každého kameňa a ruské kamene potom chcú presmerovávať na priateľskejšie trhy v Číne, juhovýchodnej Ázii alebo Spojených arabských emirátoch.

Druhým najväčším producentom diamantov na svete je spoločnosť De Beers. Jej možnosti dodávok sú však obmedzené a jej bane idú na plný výkon. Existuje iba veľmi malá pravdepodobnosť, že sa jej podarí výraznejšie zvýšiť dodávky pred rokom 2024, kedy má byť dokončené rozšírenie jej hlavnej bane v Juhoafrickej republike.

Alrosa zrušila predaj svojich kameňov v apríli a podľa informovaných zdrojov nie je pravdepodobné, že by tento mesiac predala nejaké veľké objemy. Cena malého surového diamantu, ktorý sa hodí do snubného prsteňa, od začiatku marca vzrástla asi o 20 percent.

Zničenie odvetvia

Analytici upozorňujú, že strata prístupu k ruským diamantom v dlhodobom horizonte môže zničiť odvetvie, ohrozuje tisíce pracovných miest v Indii a zasiahne hlavné obchodné centrá po celom svete. Diamanty nie sú ako ropa, pri ktorej môže výpadok nahradiť iná krajina. Nové bane teraz nikde nevznikajú.

Drahokamy a šperky sú tretím najväčším zdrojom vývozných príjmov Indie. V uplynulom finančnom roku do konca marca vyniesli približne 39 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

bezfarebný diamant
Neprehliadnite

Sankcie Západu sa dovozu ruských diamantov nedotkli, nevie sa prečo. V biznise sú známe mená