Sankcie EÚ voči Rusku nefungujú a cenu za ne nakoniec zaplatia európski občania, vyhlásil chorvátsky prezident Zoran Milanovič, informuje o tom portál Euractiv.

Milanović v Záhrebe komentoval výsledky dvojdňového summitu EÚ o Ukrajine a povedal: „Dôvody, ktoré EÚ uviedla, aby nezaviedla plynové embargo, sú urážkou zdravého rozumu. Lepšie by bolo uvaliť úplné embargo."

Lídri EÚ, ktorí sa stretli v utorok (31. mája) v Bruseli, upozornili, že uvalenie plynového embarga bude oveľa ťažšie a pravdepodobne nebude súčasťou ďalšieho balíka sankcií voči Moskve.

„Sankcie však nie sú funkčné. Rubeľ neklesol, Rusko nepociťuje finančné dôsledky, a keď ich pocíti, vojna sa skončí. Ale cenu zaplatia európski občania, Putin si ponechá svoj samoľúby úsmev a ropa a plyn jednoducho pôjdu inde, pretože dopyt je vysoký," vysvetlil Milanovič. 

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, ktorý sa zúčastnil na samite v Bruseli, uviedol, že Európsku komisiu podrobne informoval o kapacite ich jadranského naftovodu (Janaf), ktorého súčasná ročná kapacita je 11,4 milióna ton. „Túto kapacitu možno zvýšiť na 15,6 milióna, čo znamená, že by sme boli schopní dodávať dostatok ropy do Maďarska a Poľska," spresnil chorvátsky predseda vlády.

„Je to šanca pre Janaf, aby si posilnil svoju pozíciu v rokovaniach a zohral strategickú úlohu," citovala Plenkoviča Chorvátska rádiotelevízia HRT.

Ďalšie dôležité správy

slovenskí vojaci základňa Butmir sídlo veliteľstvo  EUFOR ALTHEA
Neprehliadnite

Chorvátsky prezident Milanovič si nemyslí, že situácia v Bosne vyústi do ozbrojeného konfliktu