Aj rezort zdravotníctva vyslal jasný signál pre záujemcov o štátne zákazky: pre firmy, ktoré si chcú seriózne zasúťažiť, je zbytočné investovať do príprav čas a peniaze. Verejné obstarávania sú iba akýsi demokratický folklór.

Recept je jednoduchý: lacnejších uchádzačov treba vyhodiť, aby ostala ponuka s najvyššou cenou. Návod z mýtneho tendra nedávno uplatnila Záchranná a dopravná zdravotnícka služba (ZDZS). Záchranka priamo riadená ministerstvom zdravotníctva ide nakúpiť stoštyridsať sanitiek.

Dvaja v hre

Hoci informácie si vyzdvihlo viacero firiem, o jednu z najlukratívnejších dodávok sanitiek v Európe sa prihlásili dve. Volkswagen Finančné služby, pre ktorý má úpravy áut robiť česká spoločnosť Fosan, sa stretol v hre so slovensko-rakúskym konzorciom firiem Panax F.C.S. a Dlouhy.

Sanitkový tender: lacnejší prehráva

Rakúšania museli pristúpiť do partie, aby priniesli náročné referencie, ktoré si ZDZS vypýtala. Zdravotníci nachystali podmienky tak, aby nemohla uspieť žiadna menšia spoločnosť. Napríklad požadovali obrat 60 miliónov eur za tri roky a zmluvy na sanitky aspoň za štyri milióny eur tri roky po sebe.

Pravidlá od začiatku ukazovali, že ZDZS má jasného favorita. Do súťaže sa nemohli dostať autá bežne používané v záchranných službách, ako Mercedes, Ford či Iveco. Potvrdil sa predpoklad, ktorý TREND pred mesiacom publikoval, že parametre boli postavené na VW Transporter. Štátni záchranári si napríklad dali podmienku, že motor má mať päť valcov. Ostatní konkurenti mali po štyri, napriek tomu, že vykazovali väčšie výkony.

Kto radil ZDZS pri obstarávaní a kto definoval technické parametre hrajúce iba pre jednu automobilku, ale aj pre konkrétne medicínske prístroje v rámci výbavy sanitiek, je zatiaľ neverejné. Riaditeľ záchranky Boris Moťovský TRENDU napísal, že do skončenia tendra sa k nemu nemôže oficiálne vyjadrovať.

Lacnejší von

A tak aj skupina Panax–Dlouhy musela prisľúbiť VW Transporter. Do súťaže prišla s celkovou cenou o 3,24 milióna eur nižšou ako konkurencia. Tá chcela za stoštyridsať sanitiek, ich financovanie vyše 23,12 milióna eur s DPH. Ceny záchranárskych vozov sa ťažko porovnávajú.

Posledný známy údaj je z nákupu špičkovo vybavených volkswagenov a mercedesov spoločnosťou Falck. Tá pri nástupe na slovenský trh platila za auto necelých stotisíc eur s DPH. Víťaz aktuálnej štátnej zákazky bude jednu sanitku priemerne dodávať za vyše 165-tisíc eur.

Podlezenie ceny slovenskej firme s rakúskym partnerom nepomohlo. Obstarávateľ ich vylúčil. „Sme zaskočení rozhodnutím ZDZS. Za jedenásť rokov sme pre slovenské zdravotníctvo postavili a dodali 510 sanitiek,“ hovorí konateľ Panaxu Peter Zaiček.

Firma ako najsilnejší domáci výrobca nadstavieb pre zdravotníctvo podala na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) námietku. Žiadosť o nápravu, ktorú poslali začiatkom mája na ZDZS, sa vrátila expresne. Výrobca doručil žiadosť vo štvrtok popoludní, v posledný pracovný aprílový deň.

Zamietavá odpoveď a definitívne vylúčenie z verejného obstarávania prišla do oravského sídla spoločnosti kuriérom v pondelok dopoludnia, po troch voľných dňoch. Ak chcel obstarávateľ dohodiť biznis vybratej firme, inak ako vylúčiť lacnejšieho konať nemohol. Jediné kritérium na rozhodovanie o víťazovi mala byť práve cena. A tak bolo treba hľadať dôvody na vylúčenie nepohodlných.

Diabol v detailoch

Kým ponuke firmy Volkswagen Finančné služby záchranka nevyčítala nič, pri lacnejšom konkurentovi nachádzala detaily. Napríklad že nedoložil doklad o zabezpečení autorizovaného servisu ponúkanej značky vozidla či garanciu dodávky originálnych náhradných dielcov najmenej počas desiatich rokov. Zdravotníkom nestačilo, že k dodávke sa zaviazal autorizovaný predajca volkswagenov Porsche Slovakia v rámcovej zmluve. Ani to, že sľúbil zabezpečiť autorizovaný servis aj v iných krajinách EÚ.

Obstarávateľovi chýba i ďalší dokument – potvrdzujúci, že predajca vozidiel, ktorý sa zaviazal dodať podvozky, má certifikát ISO 9000. Štátnych zdravotníkov neobmäkčilo, že certifikát určite má Volkswagen i výrobca a dodávateľ zdravotníckych nadstavieb. Záchranka spochybnila i potvrdenie VÚB, že v prípade získania zákazky môže Panax dostať pri splnení štandardných podmienok úver do 20 miliónov eur. Poznámka, že potvrdenie má informatívny charakter, využila štátna záchranka ako argument, že záujemca o biznis nemá dostatočne záväzné vyjadrenie od banky.

Chyby sa hľadali detailne. Nestačilo vyjadrenie bánk, že počas obdobia vzájomnej spolupráce si spoločnosť plnila a plní všetky záväzky z úverových vzťahov a ostatných aktívnych a pasívnych bankových obchodov. Ani to, že na účet spoločnosti neboli nikdy žiadne exekúcie. Chýbala veta, ktorú si ZDZS vyžadovala, že firma nebola banke nikdy v nepovolenom debete.

Ministerstvo zdravotníctva sa k celej súťaži vyjadrovať nechce. „V prípade akýchkoľvek nejasností pri verejnom obstarávaní ÚVO prešetrí vznesené námietky a následne koná. Čiže aj kontrola, aj rozhodnutia sú v kompetencii úradu,“ znela strohá odpoveď z tlačového oddelenia.

Foto - Profimedia.cz