Juhokórejské spoločnosti Samsung Electronics a LG Electronics oznámili predbežné výsledky, ktoré poukazujú na výrazný rast prevádzkového zisku. Podpísala sa pod to pandémia nového koronavírusu, ktorá zvýšila dopyt po produktoch firiem.

Samsung Electronics vo svojej prognóze zisku v stredu zverejnil, že prevádzkový zisk za 1. kvartál dosiahol 9,3 bilióna wonov (7,03 miliardy eur). V porovnaní s prvými tromi mesiacmi minulého roka to znamená rast o 44,2 percenta. Výsledky firmy potiahol najmä vysoký dopyt po smartfónoch, televízoroch, ale aj ďalších výrobkoch ako napríklad práčky po tom, ako v dôsledku protipandemických opatrení začal veľký počet ľudí pracovať z domu.

Výsledky mohli byť ešte lepšie, predpokladá sa však pokles zisku v divízii čipov, a to približne o 20 percent. Tie ovplyvnilo nezvyčajne nepriaznivé počasie v USA vo februári, v dôsledku ktorého musela spoločnosť zhruba na mesiac odstaviť závod.

KK10 Soul - Na snímke logo juhokórejského technologického gigantu Samsung Electronics 7. júla 2020 v Soule. Juhokórejský technologický gigant Samsung Electronics v utorok oznámil, že jeho prevádzkový zisk v 2. štvrťroku 2020 pravdepodobne vzrástol o zhruba 23 %. Vďačí za to veľkému dopytu po pamäťových čipoch a displejoch, čo mu pomohlo prekonať negatívny vplyv pandémie nového koronavírusu na predaj smartfónov. FOTO TASR/AP
The logo of the Samsung Electronics Co. is seen at its shop in Seoul, So
Neprehliadnite

Zisk Samsung Electronics vo 4. kvartáli vzrástol o takmer 27 percent

Prevádzkový zisk mobilnej divízie Samsung Electronics dosiahol podľa odhadov analytikov 4,15 bilióna wonov (3, 1 miliardy eur). Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať zvýšenie zisku oproti 1. štvrťroku 2020 o viac než 1 bilión wonov (755 miliónov eur). Prispieť k tomu mala najmä nová séria Galaxy S21, ktorá za šesť týždňov od uvedenia na trh v polovici januára vysoko prekonala predaj predchádzajúcej verzie Galaxy S20.

Čo sa týka tržieb, podľa predbežných údajov Samsungu dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka približne 65 biliónov wonov (49 miliárd eur). V medziročnom porovnaní to predstavuje rast o 17 percent. Podrobné údaje o vývoji za 1. kvartál by mala firma zverejniť koncom mesiaca.

Aj druhý najväčší juhokórejský výrobca elektroniky LG Electronics vykázal podľa predbežných výsledkov za 1. štvrťrok vysoký rast prevádzkového zisku. Firma odhaduje zisk na 1,5 bilióna wonov (1,1 miliardy eur). Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať rast o 39,2 percenta a zároveň najvyšší prevádzkový zisk v histórii firmy.