Samosprávy na Slovensku budú určite súčinné pri avizovanom celoplošnom testovaní na nový koronavírus. Avšak vzhľadom k časovej náročnosti je nevyhnutné precízne nastavenie logistiky, vrátane rozdelenia ľudí na testovanie v konkrétnom čase a vyhradených miestach. Pre TASR to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.

„Otázne tiež zostáva, akým spôsobom budú oslovovaní všetci obyvatelia, nakoľko v mestách a obciach sú okrem ľudí s trvalým pobytom aj tí s prechodným, vrátane študentov, ale aj skupina zahraničných pracujúcich, pričom nie každý si plní povinnosť prihlásenia k pobytu," poznamenal Kaliňák. Okrem toho technickou otázkou podľa neho tiež zostáva oslovovanie klientov v sociálnych zariadeniach z hľadiska ich trvalého či prechodného pobytu v odlišnej samospráve v porovnaní s tou, ktorá im poskytuje pobytové sociálne služby.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Na Slovensku nastane plošné testovanie všetkých občanov SR

Kaliňák tvrdí, že ZMOS počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu bolo po úrade hlavného hygienika druhým najvýznamnejším zdrojom informovania samospráv. „Rovnako aktívne pokračujeme v informovanosti aj teraz, nakoľko naším členom je 95 percent samospráv," poznamenal. Ako dodal, ZMOS očakáva precízne, jasné a zreteľné usmernenia v dostatočnom časovom predstihu. Rovnako očakáva, že nastavovanie organizačno-technického zabezpečenia testovania sa uskutoční za aktívnej účasti ZMOS, ktorého predstavitelia detailne poznajú aplikačnú prax a možnosti samospráv.

„Mestá a obce organizačne aj technicky zabezpečujú päť typov rôznych volieb. Každé z nich sa pripravujú pol roka pred hlasovaním voličov," uviedol Kaliňák. Ako dodal, samosprávy sa o tom, že sa niečo pripravuje, dozvedeli z tlačovej besedy. Premiér Igor Matovič (OĽANO) v sobotu oznámil, že na Slovensku sa chystá plošné pretestovanie obyvateľov krajiny v súvislosti s ochorením Covid-19. Vláda sa na projekt pripravuje už tri týždne. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné.