Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) tvrdí, že súčasná situácia nie je na prospech občanov a ani slovenskej ekonomiky. Opatrenia tak, ako sú dnes nastavené, podporujú primárne nákupnú turistiku do okolitých krajín ako Maďarsko, Poľsko, Česko, kde sú obchody otvorené. Obdobná situácia je aj pri on-line nákupoch, nakoľko tržby z viac ako 50 percent týchto nákupov končia v zahraničných e-shopoch.

SAMO sa spolu so Zväzom obchodu SR obrátila na premiéra Eduarda Hegera so žiadosťou, aby vláda SR, okrem iného, čo najskôr otvorila obchodné prevádzky pre očkované osoby a pre osoby, ktoré ochorenie covid-19 prekonali a aby spravodlivo odškodnila prevádzky, ktoré trpia lockdownom," povedal Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnym otázkam v Bratislave 5. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ako bude vyzerať lockdown na Slovensku? SaS žiada uvoľnenie pre očkovaných

Slovensko má jedny z najprísnejších obmedzení v Európe

Aliancia upozorňuje, že v obchode aktuálne platia obmedzenia 25 štvorcových metrov na jedného zákazníka, čo je jednou z najprísnejších regulácií v rámci Európy od začiatku pandémie. Navyše, od prvých dní šírenia ochorenia covid-19 sa obchodníci správajú mimoriadne zodpovedne, dodržiavajú povinné opatrenia a často dokonca idú z vlastného rozhodnutia nad ich rámec.

Otvorenie obchodných prevádzok, pri prísnom dodržiavaní takto nastavených pravidiel teda podľa Krajčoviča nijako nezvýši koncentráciu zákazníkov v predajniach, a tak nepredstavuje hrozbu z hľadiska verejného zdravia.

Lengvarský pripustil, že predvianočný lockdown je jednou z možností.
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku by sa mal predĺžiť a ministerstvo spustilo pomoc pre gastro

Aliancia chce, aby sa otvorili všetky obchody

Členovia SAMO podporujú otvorenie obchodov s neesenciálnym tovarom pri režime OP napriek tomu, že uznesenie vlády SR ani vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR ich neobmedzuje, aby okrem predaja potravín a drogérie, vo svojich obchodných prevádzkach predávali aj doplnkový sortiment.

Vianočné obdobie je pre prežitie menších obchodníkov absolútne kľúčové, obmedzenie predaja sortimentu veľkých obchodníkov s esenciálnym tovarom by ich situáciu nijako nezlepšilo, iba by ukrátilo štát o príjem z daní, ktorý môže využiť na kompenzáciu ich strát. Jediným férovým riešením je čo najskôr otvoriť všetky obchody aspoň v režime OP," uzavrel Krajčovič.

Vianočná výzdoba v Žiline
Neprehliadnite

Slováci najviac nakupujú v decembri. Tohtoročné Vianoce ich vyjdú výrazne drahšie ako vlani