Prítomných novinárov na mieste totiž v nedeľu prepravovali aj helikoptérou a tá za hodinu prevádzky odčerpá objem paliva, ktorý bežnému spotrebiteľovi vystačí na stovky dní.

Vodu kážu, víno pijú. Kontrast medzi zelenými rečami svetových lídrov a ich reálnym správaním sa už stáva pravidlom. Najnovšie ho potvrdilo dianie na samite lídrov najvyspelejších ekonomík sveta G7, ktorý sa koná na zámku Elmau v bavorských Alpách.

Hoci je jednou z tém vrcholového stretnutia aj klimatická kríza, portál Politico upozornil na to, že jeho usporiadatelia prepravovali novinárov na miesto stretnutia vojenským vrtuľníkom. Reč je o helikoptére Sikorsky CH-53, ktorej prevádzkový apetít je až tisíc litrov na hodinu. Vrtuľníkom pritom leteli aj samotní lídri.

Pre lepšiu predstavivosť, ak vlastníte úsporný dieselový automobil so spotrebou päť litrov paliva na sto kilometrov a denne najazdíte v priemere päťdesiat kilometrov, čo zhruba predstavuje európsky štandard, tento objem paliva vám vystačí až na štyristo dní.

Problémom mali byť demonštranti

Usporiadatelia helikoptéru využili kvôli demonštrácii namierenej proti usporiadaniu samitu. Protesty odporcov síce neboli oproti očakávaniam príliš početné, napriek tomu v dejisku dôležitého stretnutia skomplikovali dopravu.

Organizátori za netradičnú prepravu vrtuľníkom schytali kritiku. „Vojnové zóny, prírodné katastrofy, doprava. Existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo môžu novinári, inak nehodní prepravy vzduchom, do vrtuľníka. Päťminútový let k vyhláseniu lídrov G7 o udržateľnej infraštruktúre ale jedným z nich nie je,“ napísalo Politico.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa