Aktualizované o 17:08: Pracovné stretnutie k riešeniu mimoriadnej situácie v prímestskej autobusovej doprave bude v nedeľu (26. 1.) v Banskej Bystrici. Prítomní budú zástupcovia Banskobystrického regionálneho združenia obcí, ako aj zástupcovia SAD Zvolen a Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK)

Aktualizované o 16:36: Prímestskú dopravu v meste Zvolen bude v prípade, že autobusy SAD Zvolen nebudú v najbližších hodinách opätovne premávať, od pondelka zabezpečovať náhradný dopravca.

Partnerom samosprávy však nebude SAD Zvolen, ale iný dopravný subjekt. Uviedla to primátorka Lenka Balkovičová.

„Je pre mňa nepredstaviteľné, aby autobusy v kraji zo dňa na deň jednoducho prestali jazdiť – ľudia sa predsa musia dostať do práce či k lekárovi. U nás sa to týka obyvateľov Lukového a Zolnej, ktorí cestujú prímestskými linkami namiesto MHD,“ uviedla na svojom facebookovom profile.

„Určite sa nebudeme nečinne prizerať ich problému a od pondelka zabezpečíme dopravu podľa platného cestovného poriadku a za úhradu vo výške tarify našej MHD,“ dodala.

Na brífingu, ktorý sa v sobotu konal pred sídlom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), poukázala aj na to, „aký komplikovaný subjekt je SAD Zvolen, ako sa s ním nedá rokovať a ako dohody s ním neplatia hneď na druhý deň“.

Na tom istom brífingu, pred Úradom BBSK v Banskej Bystrici, Ján Lunter vyzval šéfa vlády, aby sa zasadil za vyriešenie tohto problému. Podľa neho má v SAD Zvolen 40-percentný podiel štát, a to cez spoločnosť MH Manažment. Preto by sa podľa jeho slov o problém mal zaujímať.

„Mal by sa postaviť na stranu práva a verejného záujmu, aby neumožňoval oligarchom nás vydierať,“ zdôraznil. Podľa J. Luntera sa samosprávny kraj nemôže dať vydierať monopolom, ktorý si nectí európske zákony a ktorý, keď prehrá súdny spor, vyhráža sa zastavením dopravy.

Tento problém už podľa neho nepostihuje len BBSK, ale môže čakať každé mesto na Slovensku. Preto vyzval všetky politické strany, ktoré sa uchádzajú o účasť v budúcej vláde, aby do svojich programov zahrnuli legislatívne zmeny pre modernú verejnú dopravu.

Premiér Peter Pellegrini vyzval ešte predtým J. Luntera, aby neustále rokoval s dopravcom SAD Zvolen a vyriešil vzniknutú situáciu. Podotkol, že ak žiada o pomoc premiéra, poukazuje na svoju „neschopnosť“, lebo tieto záležitosti patria do jeho kompetencie.

Vietor fúka z vlády

Vzniknutú situáciu v BBSK kritizoval aj volebný líder koalície mimoparlamentných strán PS-Spolu Michal Truban. Mariána Polónyho zo SAD Zvolen vyzval, aby sa prestal správať ako výpalník. Linky v tejto kauze pritom podľa neho vedú k špičkám vládneho Smeru-SD. V Dozornej rade SAD Zvolen sedí Miroslav Čellár, bývalý Pellegriniho asistent.

M. Truban vyzval vládu, aby v prípade potreby vyhlásila mimoriadnu situáciu a využila všetky kapacity štátu na zabezpečenie dopravnej obslužnosti. Podľa podpredsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí Juraja Šeligu sa tisíce ľudí rozhodnutím dopravcu nedostanú do práce. Tvrdí, že premiér je nečinný a nechce pomôcť Banskobystrickému kraju.

„V SAD Zvolen má (štát) 40-percentný podiel, ktorý spravuje firma MH Manažment. Štát dodnes neurobil nič, aby pomohol BBSK vyriešiť túto situáciu,“ zdôraznil s tým, že si riadne nevykonáva svoje práva v SAD Zvolen.

Aktualizované o 14:37: „Je zvláštne, že samosprávny kraj požiadal súd, aby určil dodatky, na základe ktorých SAD Zvolen obsluhovala prímestské linky v kraji, za neplatné, čím vlastne zastavil dopravu v kraji, a dnes samosprávny kraj žiada ten istý súd, aby nám prikázal, aby sme jazdili,“ reagoval na brífing vedenia BBSK k situácii v prímestskej doprave predseda Predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.

Prídu na rad otázky

Demokratická strana chce, aby autoritou pre regionálne autobusy aj vlaky boli vyššie územné celky. V prípade potreby budú môcť kraje oveľa rýchlejšie reagovať na núdzovú situáciu a nahradiť výpadky, myslí si nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Ivan.

Opozičné hnutie OĽaNO tvrdí, že štát je akcionárom v SAD Zvolen, preto zodpovedá za vzniknutú situáciu. Bude iniciovať zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti za účasti ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD).

Chce sa pýtať, akým spôsobom sa štát pričiní o vyriešenie problému. „Občania Banskobystrického kraja potrebujú dennodenne dochádzať za prácou, do škôl, ako aj k lekárovi, nemôžu byť rukojemníkmi autodopravcov,“ reagoval poslanec NR SR Eduard Heger (OĽaNO). P. Pellegriniho vyzval, aby nepolitikárčil.