Sacharovovu cena za slobodu myslenia sa poslanci Európskeho parlamentu (EP) tohto roku rozhodli udeliť demokratickej opozícii v Bielorusku zastúpenej Koordinačnou radou, iniciatívou odvážnych žien a osobnosťami politického a občianskeho života.

EBE 16 Minsk - Alexandr Lukašenko sa v stredu oficiálne ujal svojho šiesteho funkčného obdobia v úrade bieloruského prezidenta. Na snímke Lukašenko salutuje v uniforme počas inaugurácie pred Palácom nezávislosti v Minsku 23. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko salutes during his inauguration ceremony at the Palace of the Independence in Minsk, Belarus, Wednesday, Sept. 23, 2020. Lukashenko of Belarus has assumed his sixth term of office in an inauguration cerem
Neprehliadnite

Bielorusko reaguje na sankcie EÚ. Vytvorilo vlastný zoznam ľudí so zákazom vstupu

Nomináciu odobrila Konferencia predsedov EP, čiže predseda europarlamentu a lídri poslaneckých klubov. Demokratickú opozíciu v Bielorusku zastupujú: Koordinačný výbor, iniciatíva odvážnych žien, hlavná kandidátka opozície na prezidentku Sviatlana Cichanovská, nositeľka Nobelovej ceny Sviatlana Alexijevičová, hudobníčka a politická aktivistka Maryja Kalesnikavová, obchodná manažérka Voľha Kavaľkovová, politická aktivistka Veronika Capkalová a osobnosti politickej a občianskej spoločnosti - videobloger a politický väzeň Siarhej Cichanovski, zakladateľ bieloruskej organizácie pre ľudské práva „Viasna" Ales Biaľacki, zakladatelia telegramového kanálu NEXTA Siarhej Dylevski a Sciapan Pucila a politický väzeň a kandidát na prezidenta vo voľbách v roku 2010 Mikola Statkevič.

Ďalšími nominantmi na Sacharovovu cenu bola honduraská skupina Ochrancovia životného prostredia z Guapinolu a arcibiskup Nadžíb Mícháíl Músá z irackého Mósulu.Predstavitelia demokratickej opozície v Bielorusku by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.