Po Európe sa šíri britská mutácia koronavírusu B.1.1.1.7, ktorá je oproti pôvodnému vírusu nielen nákazlivejšia, ale aj smrteľnejšia. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je jej smrtnosť vyššia až o 30 percent.

Aj keď lockdowny fungujú, kvôli rýchlemu šíreniu covidu je ich vplyv menší, ako bol na jar. V piatok ekonomické čísla z eurozóny ukázali, že ekonomika únie začína opäť prudko spomaľovať. Politici sa tak boria so stále zlou zdravotnou a čoskoro aj zhoršujúcou ekonomickou situáciou.

Rýchle zaočkovanie populácie sa stalo svetlom na konci tunela. Otázkou však je, ako dlhý covidový tunel je. Nádeje, že Európa dobehne Izrael a bude plne zaočkovaná už o pár mesiacov sa vzďaľujú.

KK14 Rím - Zdravotná sestra pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti koronavírusu počas očkovania 80 zdravotníkov v nemocnici 28. decembra 2020 v Ríme. FOTO TASR/AP
A nurse prepares a syringe with the COVID-19 vaccine at Santa Maria Della Pieta hospital in Rome, Monday, Dec. 28, 2020. 80 healthcare workers received Covid-19 vaccinations on Monday in a Rome hospital. They are part of the campaign that started across Italy to vaccinate all healthcare workers first. (Cecilia Faboiano/LaPress
Neprehliadnite

Čo príde po očkovaní? Možno ďalšie očkovanie. Dôvodom sú nové mutácie vírusu

Obmedzené dodávky od Pfizeru

Minulý týždeň spoločnosť Pfizer oznámila, že jej dodávky vakcín pre Európsku úniu z továrne v Belgicku sa na niekoľko týždňov znížia. Dôvodom je snaha zvýšiť produkciu už v druhom kvartáli tohto roka.

Najľudnatejší nemecký štát Severné Porýnie-Vestfálsko a časť Talianska reagovali oznámením, že kvôli nedostatku vakcín zastavujú prvé očkovania.

Taliansko pohrozilo spoločnosti Pfizer žalobou. Podľa domáceho komisára pre koronavírus sa im kvôli nižším dodávkam v ďalšom týždni podarilo zaočkovať až o dve tretiny menej ľudí. Poľsko taktiež pohrozilo americkej spoločnosti súdom.  

Európska komisárka Ursula von der Leyen tvrdí, že dodávky vakcín sa celkovo znížia iba o osem percent a dobehnuté budú v polovici februára. Celkovo má Európska únia získať od Pfizeru 600 miliónov vakcín, čo by stačilo na zaočkovanie dvoch tretín európskej populácie.

Na zabránenie budúcim epidémiám je však potrebná zaočkovanosť na úrovni približne 70 percent. Európa preto spolieha aj na ostatných výrobcov, najmä americkú Modernu a anglo-švédsku spoločnosť AstraZeneca.

Rakúsky ústavný súd povolil asistované samovraždy. Pacientom, ktorí sa trápia, tak bude umožnená eutanázia. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Pre tisíce ľudí budú následky ochorenia covid-19 dlhodobé. Vznikne nová kategória pacientov

AstraZeneca sa pridáva

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa