Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair oznámila za 3. štvrťrok súčasného finančného roka 2020/2021 stratu. A varovala pred rekordnou stratou vo výške takmer 1 miliardy eur aj za celý rok, pretože pandémia nového koronavírusu tvrdo zasiahla dopyt po leteckej doprave. Spoločnosť Ryanair predpovedá v súčasnom roku do 31. marca čistú stratu v pásme 850 až 950 miliónov eur, aj napriek začiatku očkovania. To je zhruba päťkrát väčšia strata ako doterajší rekord počas predchádzajúcej hospodárskej krízy v roku 2009. Ale zároveň uviedla, že súčasná kríza vytvorí významné príležitosti na rast.

„Rok 2020/2021 bude najnáročnejším rokom v 35-ročnej histórii spoločnosti Ryanair," uviedli aerolínie vo svojom vyhlásení. Najväčší nízkonákladový letecký dopravca v Európe vykázal za tri mesiace do konca decembra 2020 čistú stratu 306 miliónov eur po zisku 88 miliónov eur o rok skôr. Analytici predpovedali Ryanairu v období október-december stratu 300 miliónov eur.

Ryanair
Neprehliadnite

Ryanair vlani prepravil o 66 percent menej cestujúcich ako v roku 2019

Obmedzenia spojené s ochorením Covid-19 viedli k zníženiu počtu cestujúcich spoločnosti Ryanair za posledné tri mesiace 2020 o 78 percent na 8,1 milióna osôb. Tržby sa v 3. štvrťroku prepadli o 82 percent na 340 miliónov eur. Na ilustráciu tržby konkurenčných aerolínii EasyJet klesli v rovnakom období o 88 percent a v prípade Wizz Air o 77 percent.

Pred vypuknutím pandémie spoločnosť Ryanair dúfala, že v súčasnom fiškálnom roku prepraví 155 miliónov cestujúcich. Najnovšie odhaduje, že to bude len 26 až 30 miliónov ľudí v porovnaní so 149 miliónmi v predchádzajúcom finančnom roku. Varovala však, že existuje „väčšie riziko ich poklesu smerom k dolnej hranici rozsahu".

KK3  Seattle - Na archívnej snímke z 30. septembra 2020 lietadlo Boeing 737 Max sa pripravuje na pristátie po skúšobnom lete v Seattli. Uzemnenie Boeingov 737 Max sa približne po 20 mesiacoch končí. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) povolil návrat lietadla do komerčnej prevádzky, podmienkou je balík opráv, medzi ktoré patrí napríklad inštalácia nového softvéru riadenia.  Pri pádoch dvoch lietadiel 737 Max v priebehu piatich mesiacov v Indonézii a Etiópii zomrelo celkovo 346 ľudí. Tieto
Neprehliadnite

Ryanair podal objednávku na ďalších 75 lietadiel 737 MAX

Ryanair je všeobecne považovaný za jednu z najlepšie situovaných leteckých spoločností na svete z hľadiska "prežitia" koronakrízy vďaka solídnej hotovosti a orientácii na kratšie lety v rámci Európy, a nie na diaľkové transatlantické lety.

Ryanair uviedol, že na konci decembra mal k dispozícii hotovosť vo výške 3,5 miliardy eur v porovnaní so 4,5 miliardami eur na konci septembra. Ryanair si v decembri objednal ďalších 75 lietadiel Boeing 737 MAX, čo bolo najväčšia objednávka od uzemnenia týchto strojov začiatkom roku 2019 po dvoch tragických nehodách. Európska únia v januári povolila návrat týchto lietadiel do prevádzky. Ryanair očakáva, že dostane najmenej 24 z objednaných lietadiel, aby ich mohol zaradiť do prevádzky počas kľúčovej letnej sezóny.