Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair predbežne uspela v spore o štátnu pomoc pre konkurenčné aerolínie Condor. Tie podporu získali od nemeckej vlády minulý rok. Všeobecný súd Európskej únie v stredu anuloval rozhodnutie Európskej komisie z minulého roka, ktorým schválila pomoc Berlína pre aerolínie zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu, uviedla agentúra DPA.

Podľa súdu Európska komisia neposkytla dostatok dôvodov, prečo vyplatenie peňazí schválila. Dôsledky verdiktu súdu vrátane vrátenia štátnej pomoci sa však odkladajú do obdobia, než EK zverejní nové rozhodnutie. To fakticky znamená, že Všeobecný súd EÚ poskytol Európskej komisii možnosť vydať nové a presnejšie rozhodnutie.

WA 10 archív Seattle - Na archívnej snímke z 30. septembra 2020 dopravné lietadlo Boeing 737 MAX pristáva po skúšobnom lete v Seattli. Lietadlá Boeing 737 MAX dostanú v Európe asi budúci týždeň povolenie k návratu do prevádzky. Informoval o tom šéf Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) Patrick Ky. FOTO TASR/AP


FILE- In this Sept. 30, 2020, file photo, a Boeing 737 Max jet, piloted by Federal Aviation Administration (FAA) chief Steve Dickson, prepares to land at Boeing Field followi
Neprehliadnite

Ryanair je nahnevaný na Boeing, obáva sa, že mu do leta nedodá prvé modely MAX

Ryanair podal v súvislosti s rozhodnutiami Európskej komisie o štátnej pomoci viacero žalôb, v ktorých uvádza, že štátna pomoc v mnohých krajinách Európskej únie pre tamojšie letecké spoločnosti narúša konkurenčné prostredie na európskom trhu. V niektorých prípadoch sa írskym aerolíniám podarilo na súde prvej inštancie uspieť, napríklad v spore o štátnu pomoc pre holandskú spoločnosť KLM či portugalskú TAP. V iných však prehrali, čo je prípad žaloby za štátnu pomoc pre škandinávsku spoločnosť SAS a fínsky Finnair.