Írske nízkonákladové aerolinky Ryanair prehrali na súde Európskej únie ďalší spor o štátnu pomoc poskytnutú počas pandémie Covidu-19 konkurenčným leteckým spoločnostiam. Tentoraz išlo o pomoc, ktorú vlády Švédska, Dánska a Fínska poskytli švédskej leteckej spoločnosti SAS a fínskym aerolinkám Finnair. Štátna pomoc, ktorá má pomôcť firmám zasiahnutým pandémiou, je podľa Všeobecného súdu Európskej únie v súlade s pravidlami EÚ a nie je diskriminačná.

Ryanair, ktorý je najväčšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou v Európe, podal na Európsku komisiu (EK) 16 žalôb kvôli tomu, že komisia povolila štátnu pomoc aerolinkám Lufthansa, Austrian či TAP, a ďalšie štátne podporné programy, z ktorých mali prospech jednotlivé vlajkové spoločnosti.

KK1 Berlín - Na archívnej snímke z 13. júla 2019 lietadlo nízkonákladových aerolínií easyJet pristáva na letisku v Berlíne. Britské nízkonákladové aerolínie easyJet varovali, že v uplynulom fiškálnom roku zaznamenali prvú celoročnú stratu vo svojej histórii. Spoločnosť počíta za uplynulých 12 mesiacov (do konca septembra 2020) so stratou pred zdanením v pásme 815 miliónov GBP až 845 miliónov GBP (891,56 milióna až 924,38 milióna eur). FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 13.07.2019, Berlin: Ein Flugzeug der F
Neprehliadnite

EasyJet očakáva, že od konca mája začne viac lietať, British Airways počítajú s letmi do USA

„Dnešné rozhodnutie vracia proces liberalizácie v leteckej doprave späť o 30 rokov," komentovala rozhodnutie súdu letecká spoločnosť Ryanair. Európska komisia schválila vyše tri bilióny eur štátnej pomoci firmám, ktoré sa v krajinách dvadsaťsedmičky stretávajú s dopadmi korokarízy. Letecké odvetvie patrí k tým, ktoré pandémia zasiahla najviac.

Už v polovici februára únijný súd rozhodol, že pomoc vlád Francúzska i Švédska francúzskej leteckej spoločnosti Air France a švédskej SAS zodpovedá pravidlám dvadsaťsedmičky. „Vzhľadom na to, že podiel spoločnosti SAS na trhu je oveľa väčší ako podiel jej najbližšieho konkurenta v týchto dvoch členských štátoch, nepredstavuje podpora nezákonnú diskrimináciu," uviedol tribunál. Sudcovia tiež konštatovali, že záruka za štátnu pôžičku Finnair bola nevyhnutná vzhľadom na to, aký význam tento letecký dopravca má vo fínskej ekonomike.