Írske nízkonákladové aerolinky Ryanair dnes prehrali na súde Európskej únie spor o štátnu pomoc poskytnutú za pandémiu konkurenčným leteckým spoločnostiam, napríklad francúzskej Air France alebo švédskej SAS. Štátna pomoc, ktorá má pomôcť firmám zasiahnutým pandémiou, nie je podľa Všeobecného súdu Európskej únie diskriminačná. Ryanair sa chce odvolať na Súdny dvor EÚ, proces by sa tak mohol ťahať i roky. Letecké odvetvie patrí k tým, ktoré pandémia zasiahla najviac.

Súd konštatoval, že štátna pomoc vlád Francúzska i Švédska zodpovedá pravidlám EÚ. ,,Tento režim pomoci je vhodný na vyrovnanie hospodárskych škôd spôsobených pandémiou Covidu-19 a nepredstavuje diskrimináciu," uviedol súd k štátnej pomoci pre Air France. ,,Predpokladá sa, že predmetný režim bol prijatý v záujme Európskej únie," uviedol potom súd ku švédskej pomoci.

Prázdne letisko v španielskej Barcelone.
Neprehliadnite

Cestovateľský optimizmus? Trhy ožili, ľudia veria vakcíne a dopyt sa zvyšuje

V prípade Francúzska Ryanairu vadilo, že Európska komisia (EK) schválila program pomoci, na základe ktorého získalo odvetvie leteckej dopravy možnosť odkladu platieb niektorých daní. V prípade Švédska írska spoločnosť na súde napadla ručenia štátu za úvery leteckým spoločnostiam. Obe uvedené opatrenia pomohli aerolinkám Air France a SAS.

Najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe podala na Európsku komisiu 16 žalôb kvôli tomu, že komisia povolila štátnu pomoc aerolinkám Lufthansa, Austrian či TAP a ďalšie štátne podporné programy, z ktorých mali prospech jednotlivé vlajkovej spoločnosti.

Brusel dal zatiaľ zelenú pomôcť spoločnostiam z krajín dvadsaťsedmičky za viac ako tri bilióny eur.