Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že uzemnené lietadlá 737 MAX amerického výrobcu Boeing by sa v USA mohli do prevádzky vrátiť na budúci mesiac. Ak sa odhad aerolínií potvrdí, Ryanair by mohol dostať prvé z objednaných lietadiel začiatkom budúceho roka. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) zverejnil pred niekoľkými dňami nový návrh pre tréning pilotov pre lietadlá 737 MAX. Správa predstavuje míľnik, ktorý by čoskoro mohol lietadlá vrátiť do prevádzky.

KK9 Mojave - Na snímke špeciálne lietadlo Boeing 747- 400 pomenované Cosmic Girl s raketou LauncherOne po štarte z letiska Mojave Air and Space Port v americkom štáte Kalifornia 25. mája 2020.  Prvý pokus spoločnosti Virgin Orbit vypustiť na obežnú dráhu Zeme raketu z nosného lietadla sa v pondelok skončil neúspechom. Vyše 21 metrov dlhá raketa LauncherOne sa nad Tichým oceánom odpojila od špeciálne upraveného lietadla Boeing 747 pomenovaného Cosmic Girl, ktorý odštartoval z letiska Mojave Air a
Neprehliadnite

Pri leteckom sektore je Wall Street do budúcnosti optimistická. Akcie Boeingu by mali rásť

Stroje 737 MAX boli uzemnené v marci 2019 po dvoch v krátkom čase po sebe nasledujúcich haváriách. K prvej došlo koncom októbra 2018 v Indonézii, druhá nasledovala začiatkom marca 2019 v Etiópii. Spoločne si vyžiadali 346 obetí. Za príčinu zrútenia lietadiel sa považuje stabilizačný systém MCAS.

Ako povedal zástupca Ryanairu Eddie Wilson pre írsku rozhlasovú stanicu Newstalk, dúfajú, že prvé z objednaných lietadiel dostanú začiatkom roka 2021. ,,FAA minulý týždeň ukončil testovacie lety a zdá sa, že stroje by sa mohli do prevádzky v USA vrátiť na budúci mesiac alebo tak nejako," povedal. V takom prípade by to bol posun aj pre európske letecké spoločnosti, keďže Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) s FAA úzko spolupracuje, dodal Wilson.