Írske nízkonákladové aerolinky Ryanair sa napriek pribúdaniu novo nakazených koronavírusom pripravujú na to, že v Európe sa toto leto robustne oživí letecké cestovanie. Očakávajú, že od polovice júna zvýšia svoj letový poriadok na 80 percent úrovne pred pandémiou Covidu-19. Počas virtuálneho brífingu to dnes povedal šéf tejto najväčšej európskej nízkorozpočtovej leteckej spoločnosti Michael O'Leary.

„Všetci teraz kvôli medzinárodnému cestovanie podliehajú panike, ale je ešte len polovica marca," konštatoval O'Leary. Na začiatku školských prázdnin v Británii aj v Európskej únii už bude podľa neho očkovaných veľmi veľa ľudí.

Prvý let spoločnosti Ryanair na novej leteckej linke z Košíc do Prahy a späť
Neprehliadnite

Neočakávaný zvrat. Lacné aerolínie expandujú do vnútroštátnych spojov

Ryanair má za to, že do polovice júna bude vyťažený zhruba na 50 percent svojej kapacity pred pandémiou a potom sa jeho kapacita zvýši na 80 percent tej predchádzajúcej. Objem cestujúcich môže podľa O'Learyho v neskorom lete dosiahnuť 85 až 90 percent normálnej úrovne. Ľudia kvôli neistote odkladali v prvých troch mesiacoch tohto roka rezerváciu letných dovoleniek, a aerolinkám sa tak nedostáva hotovosť, s ktorej pomocou sa obvykle pripravujú na sezónu, napísala agentúra Reuters.

Do Španielska a v rámci neho Ryanair toto leto plánuje 2 500 letov týždenne, uviedol dnes na tlačovej konferencii marketingový riaditeľ firmy Dara Brady. Do Španielska, z neho a po ňom bude írska letecká spoločnosť prevádzkovať 582 liniek, vrátane 48 nových. Pred pandémiou bolo Španielsko druhou najnavštevovanejšou krajinou sveta. Ryanair výhľad objemu cestujúcich na tohtoročný fiškálny rok znížil na 26 až 30 miliónov. O'Leary uviedol, že poslednú dobou pribúda rezervácií od Britov.