Írska letecká spoločnosť Ryanair v pondelok oznámila, že sa v 1. polroku svojho finančného roka 2020/21 prepadla do straty. Na príčine je pandémia nového koronavírusu a ňou spojené cestovné obmedzenia. Aerolínie na celom svete uzemnili už na jar väčšinu svojich lietadiel a stále čelia slabému dopytu. Ryanair, najväčší nízkonákladový dopravca v Európe, vykázal za šesť mesiacov do konca septembra 2020 stratu po zdanení vo výške 197 miliónov eur. 

Na bratislavské letislo M. R. Štefánika po štyroch mesiacoch po prvý raz pristál a odletel najväčší letecký dopravca. Na snímke cestujúci vystupujú z lietadla v sobotu 4. júla 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ryanair zatvorí niektoré základne a výrazne zníži svoju zimnú kapacitu

„Ochorenie Covid-19 uzemnilo celú flotilu skupiny od polovice marca do konca júna, keď vlády v Európskej únii (EÚ) zaviedli rozsiahle blokády a zakázali lety alebo cestovanie," uviedol vo vyhlásení Rynaiar. Tržby spoločnosti sa v 1. polroku prepadli o 78 percent na 1,2 miliardy eur, pretože počet prepravených cestujúcich sa znížil až o 80 percent na 17,1 milióna ľudí. Letecká spoločnosť dodala, že „veľkú väčšinu" výnosov dosiahla v 2. štvrťroku (júl - september).

Ryanair už avizoval, že túto zimu zruší ďalšie lety a dočasne uzavrie základne v írskom Corku a Shannone a francúzskom Toulouse v dôsledku cestovných obmedzení spojených s koronavírusom. Pokiaľ ide o vyhliadky, Ryanair v pondelok uviedol, že neposkytne odhad celoročných výsledkov pre neistý priebeh pandémie. Upozornil však, že tento finančný rok je pre neho „veľmi náročný a v 2. polroku očakáva „vyššie straty" ako tie, ktoré utrpel v 1. polroku.