Z Ružínskej priehrady ročne vytiahnu obrovské množstvo plastového odpadu. Napríklad v roku 2018 to bolo celkovo 250 ton odpadu, v roku 2019 vyše 100 ton. Kde sa vlastne berie?

Ružín sa nachádza na sútoku riek Hnilec a Hornád, juhovýchodne od obce Margecany. Rieky, ktoré do vodnej nádrže ústia, pretekajú až 92 obcami a mestami. Z tamojších obydlí tak odnášajú rôzny odpad, ktorý hlavne po prudkých dažďoch končí v priehrade.

Staré zábrany záťaž nezvládajú

Vodohospodári čistia nádrž od roku 2013. Ročne ich to vyjde na 60- až 80-tisíc eur. Norné steny, ktoré zachytávajú odpad, im zjednodušujú prácu. Problémom je však to, že také veľké množstvo odpadu pôvodné zábrany už nezvládajú. Za posledné dva roky sa pretrhli trikrát. V dôsledku toho v októbri 2020 odpad a plasty zaplavili už vyčistenú priehradu.

365.bank záleží na tom, aby sme mali čistejšie a zdravšie životné prostredie. Po spustení bezplastového účtu pristupuje k ďalšiemu kroku v rámci svojho cieľa redukcie plastov. Od apríla sa stala partnerom občianskeho združenia Ružínska priehrada, prinášajúceho riešenia, ktoré aspoň čiastočne zbavia vodnú nádrž nielen plastového odpadu. 365.bank prostredníctvom nadácie zafinancovala vybudovanie nornej steny, ktorá bola osadená v pondelok 12. apríla v ústí rieky Hornád do Ružína.

Ilustračné foto
Zdroj: 365.bank
Ilustračné foto

 

Prvý, pilotný projekt

Nová norná stena z upcyklovaného materiálu má zabrániť tomu, aby sa odpad z obydlí dostával vodným tokom až do priehrady. Bariéra zachytí všetky plasty a naplaveniny, ktoré sa potom vyberú a použijú a spracujú na konkrétne účely. Plastové fľaše, plienky, igelitové tašky, obaly z kozmetických prípravkov, fixky či použitý zdravotnícky materiál by sa tak po novom už nemali dostať do priehrady.

Inštalácia novej 125-metrovej nornej steny je pritom prvý, pilotný projekt. Ambíciou 365.bank je zamerať sa v blízkej budúcnosti aj na príčiny vzniku tohto odpadu v okolitých obydliach. Banka sa totiž svojimi aktivitami, ale aj ekologickými produktmi snaží motivovať ľudí na udržateľnejší spôsob života. Človek pritom môže prispieť k zmene napríklad aj výberom bankového účtu, ktorý je digitálny a bez plastu.

Ilustračné foto
Zdroj: 365.bank
Ilustračné foto