Rusom, ktorí využívajú západné satelitné internetové služby, hrozí mastná pokuta. Cieľom navrhovaného zákona, ktorý má v blízkej budúcnosti schváliť ruský zákonodarný orgán Štátna duma, je zabrániť prístupu na internet prostredníctvom takých služieb ako Starlink spoločnosti SpaceX, OneWeb alebo iných neruských firiem.

Odporúčané pokuty sa pre bežných používateľov pohybujú od 10- do 30-tisíc rubľov (112 – 335 eur) a od 500-tisíc do milióna rubľov (5 589 až 11 178 eur) pre právnické osoby.

Terajšia ruská garnitúra sa bojí, že by prístup na internet prostredníctvom západných spoločností obišiel systém opatrení operatívneho vyhľadávania v krajine, ktorý monitoruje používanie internetu a mobilnú komunikáciu. V rámci prísnej kontroly médií a komunikácií v Rusku totiž musí všetok internetový prenos prechádzať cez ruského poskytovateľa.

Hlavný rival

Nie je prekvapením, že Rusko podniká kroky proti Starlinku. Šéf štátnej vesmírnej korporácie Roscosmos Dmitrij Rogozin považuje SpaceX za hlavného rivala v kozmických letoch, uviedol portál arstechnica.com (Ars). D. Rogozin kritizoval NASA aj americké ministerstvo obrany za dotovanie spoločnosti SpaceX, patriacej Elonovi Muskovi. Ten sa nedávno stal najbohatším človekom na svete.

Elon Musk a jeho firma SpaceX prepísala históriu. Po prvýkrát sa v rámci súkromného letu dostala do vesmíru ľudská posádka.
Neprehliadnite

Musk predbehol Bezosa a stal sa najbohatším človekom na svete

Starlink je podľa generálneho riaditeľa Roscosmosu „niečo viac ako schéma poskytovania nepretržitej komunikácie americkým špeciálnym jednotkám“.

Ešte zaujímavejšie...

Plánovaný zákaz Rusov využívať internetové služby OneWeb je podľa portálu Ars ešte zaujímavejší, pretože táto spoločnosť používa ruskú nosnú raketu Sojuz na vynesenie takmer celej svojej pôvodnej konštelácie na obežnú dráhu. V tomto roku je tiež na každý mesiac naplánované vypúšťanie satelitov OneWeb, predovšetkým z vesmírnych prístavov v Bajkonure, na brehu rieky Syrdarja v Kazachstane a z ruského kozmodrómu Vostočnyj.

Vesmírne nekonečno
Neprehliadnite

Krížom-krážom nad našimi hlavami samý satelit. Na oblohu sa okrem gigantov tlačia aj startupy

Rusi chcú vlastnú „Sferu“

Rusko má pritom podľa webu intellinews.sk v pláne vyvinúť vlastný klaster najmenej piatich stovák „multispektrálnych satelitov novej generácie“. Program nazvaný „Sfera“ je zameraný na poskytovanie vysokorýchlostného internetu a platformy pre komunikáciu, čo je projekt podobný Starlinku. Podľa plánov Rusov by prvé satelity mohli vypustiť  v roku 2024 „za predpokladu, že prvé práce budú financované v budúcom roku,“ uviedol Sergej Prochorov zo spoločnosti Roscosmos. Otázku celkového finančného zabezpečenia však zatiaľ  oficiálne neobjasnili .

Portál Ars napísal, že rozpočet programu by podľa nepotvrdených správ mohol dosiahnuť viac ako 16 miliárd eur. Celý súčasný rozpočet spoločnosti Roscosmos sa ráta na necelé dve miliardy eur.