Kým slovenská politická scéna ustupuje tlaku ľudí odmietajúcich očkovanie, na svete sa situácia vyvíja celkom odlišne. Podľa výpočtov The Economist na základe prieskumov z dvadsiatich krajín sa počet odporcov očkovania znížil z januárovej hodnoty 45 percent na júnových 20 percent.

Podľa britského média sa obavy ľudí o negatívne následky očkovania nepotvrdili. Naopak, s príchodom delta variantu a ďalším zhoršením epidemickej situácie sa ľudia nechávajú zaočkovať dobrovoľne. Alebo, ako v prípade Francúzska, pod nátlakom prichádzajúcich obmedzení pre nezaočkovaných.

Ukážkovým príkladom rýchlej zmeny postoja verejnosti je Taiwan. Ešte v apríli očkovanie odmietali až dve tretiny populácie. Prispelo k tomu hermetické uzavretie ostrova, ktoré dovtedy znížilo počet úmrtí na covid na tucet. Avšak v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov naň zomrelo až 700 ľudí. Obavy o zdravie dramaticky zmenilo postoj populácie a pomer odporcov očkovania sa prepadol na 27 percent.

Rúšok sa nezbavíme

Celé Slovensko je v súčasnosti zelené a počet nových prípadov covidu nízky. Napriek tomu sa povinnosť nosenia rúšok meniť nebude. Skúsenosti z krajín, ktoré sú v nákaze novým variantom pred Slovenskom týždne dopredu, hovoria, že rúška tu ostanú ešte dlho.

Príkladom sú Spojené štáty, kde počet nových prípadov covidu prudko rastie a najpesimistickejšie modely hovoria, že počet nakazených dosiahne maximá zo začiatku roka. To je hlavný dôvod, prečo zodpovední predstavitelia zvažujú povinné nosenie rúšok aj pre zaočkovaných ľudí. Chcú nasledovať príklad Izraelu, kde už k podobnému kroku pristúpili.

Vírus roznášajú všetci

Koronakríza
Neprehliadnite

Téma: Ak na dovolenky, tak čím skôr. Delta variant búcha na európske vráta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa