Už viac ako 2 200 ľudí zadržala ruská polícia počas nepovolených protestov na podporu opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktoré sa v sobotu konali v desiatkach miest po celom Rusku. Oznámili to aktivisti zo skupiny OVD-Info. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so sobotňajšími protestmi odmietlo akékoľvek americké zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska. Obvinilo pritom veľvyslanectvo USA v Moskve, že už v piatok zverejnilo trasy protestných pochodoch v Moskve, Petrohrade a viacerých ďalších ruských mestách. Ambasáda trasy zverejnila v rámci varovania pre amerických občanov, ktorým odporúčala, aby sa pochodom radšej vyhli.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie v tejto súvislosti požiadala veľvyslanectvo USA o vysvetlenie. „Americkí kolegovia nám to budú musieť vysvetliť," zdôraznila. Ambasáda USA v sobotu vydala vyhlásenie, v ktorom podporila právo ruských občanov na organizovanie pokojných protestov. Vyjadrila tiež obavy z toho, že ruské úrady podnikajú kroky na potlačenie protestných zhromaždení.

Ľudskoprávna organizácia OVD-Info uviedla, že po celom Rusku bolo zadržaných už vyše 2 200 demonštrantov, pričom toto číslo zrejme ešte nie je konečné. Najviac zadržaných bolo v Moskve (vyše 850) a v druhom najväčšom meste Petrohrad (vyše 320). K zatýkaniu demonštrantov došlo v takmer 70 väčších i menších mestách po celej krajine.

Najväčší z protestov prebehol v metropole Moskva, kde došlo k zrážkam demonštrantov s políciou. Podľa rôznych odhadov aktivistov tam vyšlo do ulíc 20- tisíc -40- tisíc ľudí a polícii sa ich nepodarilo rozohnať ani do zotmenia. Nakrátko bola zadržaná aj Navaľného manželka Julija, ktorú však neskôr prepustili. V Petrohrade protestovalo vyše 10- tisíc demonštrantov.

Navaľnyj
Neprehliadnite

Na masívnom proteste v Moskve zadržali Navaľného manželku

Na zrejme najväčšom proteste, ktorý sa konal na Puškinovom námestí v centre Moskvy, sa podľa reportéra agentúry Reuters zúčastnilo najmenej 40-tisíc ľudí. Neuniformovaní príslušníci polície odvliekali demonštrantov do pristavených dodávok. Úrady oficiálne priznali len zhruba 4-tisíc účastníkov.

Medzi zadržanými v Moskve je aj Navaľného manželka Julija; na moskovskom proteste sa zúčastnila aj jeho matka. Účastníci požadovali prepustenie Navaľného z väzby a pokrikovali heslá proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podľa agentúry TASS na proteste v Moskve utrpelo ľahšie zranenia aj 42 príslušníkov ruských bezpečnostných síl. Aktivisti a novinári hlásili výpadky internetu po tom, ako sa na sociálnych sieťach začali šíriť videá, na ktorých bolo vidno, ako policajti bijú demonštrantov obuškami.