Desiatky ukrajinských vojakov boli v piatok zabité pri ruskom útoku na kasárne pri prístavnom meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny. Informáciu ukrajinského poslanca Oleksija Hončarenka agentúre AFP neskôr potvrdili svedkovia. V objekte bolo podľa nich okolo 200 vojakov. Na mieste sú záchranári, ktorí pátrajú v troskách po telách a možných preživších.

Ukrajinské ministerstvo obrany tiež priznalo, že Ukrajina počas ruského obliehania juhukrajinského mesta Mariupol stratila prístup k Azovskému moru. V okolí mesta pritom ďalej pokračujú ťažké boje, okrem iného aj o veľkú oceliareň.

V kasárňach spalo 200 vojakov

Kasáreň severne od mesta Mykolajiv sa podľa ukrajinského poslanca Hončarenka stala v piatok skoro ráno terčom útoku ruskej armády, ktorá použila strely s plochou dráhou letu Kalibr. Šestica striel komplex úplne zničila. Starosta Mykolajivu uviedol, že vzhľadom na to, že ruské jednotky viedli útok z územia susednej Chersonskej oblasti, nestihlo mesto ani včas vyhlásiť letecký poplach.

„V kasárňach spalo minimálne 200 vojakov,“ povedal agentúre AFP na mieste incidentu 22-ročný Maksym. „Najmenej 50 tiel záchranári vyniesli von. Nevieme, koľko ich ešte zostáva pod troskami,“ dodal.

Ďalší z ukrajinských vojakov na mieste, Jevhen, odhadol počet obetí útoku na stovku.

Spravodajský server BBC News s odvolaním sa na svoje zdroje tiež napísal, že v kasárňach bolo asi 200 ľudí, z ktorých mnoho zomrelo. Do troch miestnych nemocníc previezli 57 ľudí zranených pri útoku, dodáva BBC.

Východisko pre útok na Odesu

Mykolajiv leží na mieste, kde rieka Južná Bug ústi do Čierneho mora a mohol by poslúžiť ako východisko pre útok na ešte významnejší prístav Odesa. V posledných týždňoch je oblasť terčom intenzívneho ruského ostreľovania, aj keď v meste samotnom panuje podľa BBC relatívny pokoj a v uliciach je stále vidieť dosť áut aj civilistov.

Generálny štáb ukrajinskej armády dnes uviedol, že ruská armáda sa tiež naďalej snaží preniknúť do Mariupolu, ktorý je hlavným ukrajinským prístavom pri Azovskom mori.

„Okupanti čiastočne uspeli v Doneckej oblasti a dočasne zbavili Ukrajinu prístupu k Azovskému moru,“ citovala agentúra Reuters v noci na dnešok z vyhlásenia ukrajinského ministerstva obrany. Rusi už 1. marca oznámili, že prevzali kontrolu nad celým pobrežím Azovského mora.

Tisíc ľudí pod divadlom je stále nezvestných

Podľa odhadov bolo v bojoch doteraz zničených 80 percent Mariupolu. V kryte pod troskami rozbombardovaného mariupolského divadla zrejme naďalej zostáva asi tisíc ľudí, o ktorých osude nie je nič známe. Zhruba 130 ľudí sa podarilo z krytu vyviesť živých, záchrane ďalších bráni ruské ostreľovanie, uvádza ukrajinská strana.

Tvrdé boje sa vedú v Mariupole o veľké oceliarne Azovstal, vyhlásil dnes podľa ruskojazyčnej verzie BBC poradca ukrajinského ministra vnútra Vadym Denysenko.

„Bojuje sa o Azovstal... Môžem povedať, že sme tohto ekonomického giganta stratili. Jedna z najväčšej metalurgických tovární v Európe je v tejto chvíli ničená,“ povedal Denysenko.

Ukrajinská prokuratúra dnes informovala, že vojna na Ukrajine si už vyžiadala životy 112 detí. Ďalších 140 detí utrpelo zranenie.

Zabili piateho ruského generála

Generálny štáb ukrajinskej armády uviedol, že situácia na bojisku sa k dnešnému ranu zásadnejšie nezmenila. Ukrajinským ozbrojeným silám sa podľa neho podarilo zabiť ďalšieho, už piateho ruského generála.

„V dôsledku delostreleckého úderu bol zabitý veliteľ 8. armády Južného vojenského okruhu generálporučík Andrej Mordvičev,“ oznámilo ukrajinské velenie, podľa ktorého generál padol v Chersonskej oblasti.

Ďalšie dôležité správy

Kinžal
Neprehliadnite

Útočili na cieľ v Karpatoch. Rusko prvýkrát použilo na Ukrajine nadzvukové rakety Kinžal