Moskovský mestský súd uznal v sobotu opozičného politika Alexeja Navaľného za vinného z ohovárania veterána druhej svetovej vojny Ignata Arťomenka. Informovala o tom agentúra AFP. Súd zatiaľ neuviedol, ako Navaľného potrestá. Prokurátorka žiadala, aby mu bola udelená pokuta vo výške 950- tisíc rubľov (10.679 eur), zatiaľ čo obhajoba požadovala, aby ho súd zbavil obvinení.

Alexej Navaľný
Neprehliadnite

Navaľnému potvrdili nepodmienečný trest, skrátili mu ho o 1,5 mesiaca

Podnetom pre stíhanie Navaľného v tejto kauze boli jeho komentáre k reklamnému spotu prokremeľskej televízie RT na podporu, hlasovania za dodatky k ústave. Navaľnyj vtedy v príspevku na svojom komunikačnom kanáli v sieti Telegram i na sociálnej sieti Twitter označil ľudí, ktorí v ňom účinkovali, za skorumpovaných lokajov, „hanbu krajiny, ľudí bez svedomia a  zradcov.

Verdikt v kauze veterána bol zverejnený len niekoľko hodín po tom, ako Navaľnému potvrdili nepodmienečný väzenský trest v inom prípade - údajnej sprenevery desiatok miliónov rubľov spoločnosti Yves Rocher. Navaľnyj tak bude musieť stráviť viac ako dva roky, šesť mesiacov v trestaneckej kolónii. Navaľnyj sa 17. januára vrátil do Ruska z Nemecka, kde sa liečil z vlaňajšej otravy nervovo-paralytickou látkou novičok. Okamžite po prílete do Moskvy ho zadržali a umiestnili do väzby.