Konzorcium Fennovoima zrušilo zmluvu s ruskou štátnou spoločnosťou pre jadrovú energetiku Rosatom, ktorá mala postaviť jadrovú elektráreň Hanhikivi vo Fínsku. Konzorcium dnes v tejto súvislosti poukázalo na riziká spojené s vojnou na Ukrajine. Konzorcium Fennovoima vlastní z dvoch tretín fínske podniky, vrátane firiem Outokumpu, Fortum a SSAB. Zostávajúcu tretinu vlastní firma RAOS Voima, ktorá je divíziou Rosatomu, informovala agentúra Reuters.

Neistá budúcnosť elektrárne

Budúcnosť jadrovej elektrárne Hanhikivi sa stala neistou, pretože ruská invázia na Ukrajinu prinútila fínsku vládu k prehodnoteniu projektu, ktorý ešte nezískal konečné povolenie. Fínsky minister hospodárstva Mika Lintilä po začiatku vojny na Ukrajine opakovane vyhlásil, že je "úplne nemožné", aby vláda toto povolenie poskytla. Spoločnosť RAOS Project, ktorá je fínskou divíziou Rosatomu, však ešte minulý mesiac tvrdila, že v projekte pokračuje.

„Rozhodnutie konzorcia Fennovoima je jasné. Je dôvod na spokojnosť s týmto rozhodnutím. Bolo prakticky nemožné v tomto projekte pokračovať," uviedol Lintilä na twitteri v reakcii na dnešné oznámenie.

Neschopnosť firmy

Konzorcium rozhodnutie zdôvodnilo veľkými prieťahmi a neschopnosťou firmy RAOS realizovať projekt. „V posledných rokoch výrazné oneskorenia u dodávateľa pokračovali a ďalej narastali. Vojna na Ukrajine zvyšuje riziká spojené s týmto projektom, čomu RAOS Project nedokáže zabrániť," uviedlo. Dodalo, že jeho spolupráca s firmou RAOS Project s okamžitou platnosťou končí.

Česká republika sa vlani v reakcii na informácie o podiele ruskej tajnej služby na explóziách v muničnom areáli vo Vrbětice na Zlínsku rozhodla neprizvať Rosatom do tendra na výstavbu nového bloku jadrovej elektrárne Dukovany.

Rosatom je svetovou jednotkou v počte zákaziek na stavbu jadrových elektrární. Okrem toho firma dodáva palivo do elektrární postavených v sovietskej ére v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a vo Fínsku. Do jadrovej elektrárne Temelín budú však od roku 2024 palivo dodávať americký Westinghouse a francúzska Framatome.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Astravec - Zamestnanci začínajú plniť jadrovým palivom prvú bieloruskú atómovú elektráreň, ktorá je postavená ruskou štátnou korporáciou Rosatom pri meste Astravec v piatok 7. augusta 2020. Atómovú elektráreň začali plniť jadrovým palivom a to napriek výhradám susednej Litvy. Susedná Litva, ktorej hlavné mesto Vilnius sa nachádza iba 50 kilometrov od inkriminovaného zariadenia, označila novú elektráreň za potenciálnu environmentálnu a bezpečnostnú hrozbu. FOTO TASR/AP 


Personnel work to
Neprehliadnite

Ruské spoločnosti Rosatom a Nornickel plánujú spoločný projekt lítia