Ruský ropný koncern Rosnefť sa v druhom kvartáli vrátil k zisku. Prispelo k tomu zvýšenie cien ropy po nepriaznivom vývoji na začiatku roka, čo viedlo v prvom kvartáli k strate na úrovni zhruba 1,8 miliardy eur.

V období od apríla do konca júna dosiahla ruská ropná firma čistý zisk 43 miliárd rubľov (493,23 milióna eur). Na porovnanie, za prvé tri mesiace roka vykázal Rosnefť stratu 156 miliárd rubľov. Oproti druhému štvrťroku minulého roka však zisk výrazne klesol, keď vlani firma zaznamenala čistý zisk 194 miliárd rubľov.  Svoje tohtoročné minimum zaznamenali 21. apríla.

In this photo released by China's Xinhua News Agency, the C platform of the Penglai 19-3 oilfield in Bohai Bay, China, is shown Monday, July 11, 2011. China's State Oceanic Administration (SOA) chief Liu Cigui has urged investigators during an inspection tour Sunday to speed up the handling of the oil leak at the B and C platforms of the oilfield that is being operated by the ConocoPhillips China (COPC), Xinhu said. (AP Photo/Xinhua, Guo Xulei) NO SALES
Neprehliadnite

Strata najväčšieho nezávislého producenta ropy bola v 2. kvartáli vyššia, než sa čakalo

Firma, ktorá sa na celkovej produkcii ropy v Rusku podieľa viac než 40 percentami, vyťažila v druhom štvrťroku 4,04 milióna barelov ropy denne. V porovnaní s prvým štvrťrokom to predstavuje pokles o 13 percent. Objem produkcie ovplyvnila dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom o obmedzení ťažby.