V čase, keď rastú obavy z útoku Ruska na Ukrajinu, sa plynovod Nord Stream 2 stal predmetom sporu nemeckej vlády. Plynovod rozdelil nemeckých koaličných partnerov.

Kritici tvrdia, že do veľkej miery ovplyvní závislosť Európy od ruského zemného plynu. Zatiaľ čo sociálni demokrati ho vo veľkom podporujú, zelení sa vyjadrili proti nemu, píše Financial Times.

Nemecký priemysel vs Ukrajina

Ministerka zahraničných vecí za stranu zelených Annalena Baerbock, ktorá na poste ministerky zahraničných vecí v pondelok absolvuje svoju prvú oficiálnu cestu do Kyjeva a v utorok do Moskvy, naznačila, že plynovod Nord Stream 2, ktorý je dokončený, ale musí byť ešte autorizovaný, nemôže pokračovať, ak Rusko vtrhne na územie svojho západného suseda.

Sociálni demokrati nie sú v otázke úplne jednoznační a trvajú na významnosti ruského plynu pre nemecký priemysel. Tieto rozpory „oslabujú Nemecko a EÚ,“ vyjadril sa Stefan Meister, odborník na východnú Európu pôsobiaci v Nemeckej rade pre zahraničné vzťahy.

Tlak z Bidenovej strany

Zmätok na ukrajinsko-ruskej hranici je prvou veľkou krízou, ktorej Scholz na poste kancelára čelí. Vo svojich verejných vyhláseniach bol extrémne opatrný, zvýrazňoval potrebu mierového riešenia tohto konfliktu a varoval pred akýmkoľvek pokusom o násilnú zmenu európskych hraníc.

Takisto odolal tlaku, ktorý vyvíjali niektorí členovia Bidenovej administratívy, aby výslovne uviedol, že Nord Stream 2 bude zastavený, ak Rusko na Ukrajinu pošle vojakov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský 


Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Monday, June 14, 2021. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Rusko naďalej vedie hybridnú vojnu. Ukrajina tvrdí, že má dôkaz o kybernetickom útoku