Dvadsaťsedemročný Rus sa tento týždeň  priznal k účasti na pláne vydierania americkej automobilky Tesla. Mladík bol obvinený z toho, že ponúkol zamestnancovi továrne Tesly v americkej Nevade milión dolárov ak umiestni do jej počítačovej siete zvláštny program. Pomocou neho chcel ukradnúť tajné informácie firmy a použiť ich na vydieranie, píše server BBC. Teraz mu podľa technologického portálu The Record hrozí až desať mesiacov väzenia.

Prokuratúra tvrdí, že mladík postupoval na základe pokynov zločincov zo zahraničia a snažil sa podplatiť pracovníka Tesly. Podľa FBI sa plánovaný vydieračský útok na automobilku podarilo včas zastaviť. „Rýchla reakcia podniku a FBI zabránila rozsiahlej krádeži dát a zastavila vydieračský plán v jeho počiatkoch," uviedla prokuratúra.

prvý európsky závod americká automobilka Tesla
Neprehliadnite

Tesla láka stovky manažérov pre nemeckú gigatováreň. Sľubuje vysoké mzdy a spoluprácu s Muskom

Mladý Rus sa snažil získať si priazeň zamestnanca Tesly, keď bol v lete na päť týždňov v USA s turistickými vízami. V septembri na súde uviedol, že o pláne vedela ruská vláda. FBI ani právnici však neprišli so žiadnym tvrdením ohľadom spojenia vydieračského plánu s Kremľom, píše BBC.

Mladík a jeho komplici údajne hodlali ukradnuté tajné informácie umiestniť na internet v prípade, že by firma odmietla výkupné zaplatiť. O pláne Teslu informoval zamestnanec, ktorého sa Rus snažil podplatiť. Automobilka následne kontaktovala FBI.