Náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov navštívil minulý týždeň nebezpečné pozície na frontovej línii na východe Ukrajiny v snahe o oživenie ruskej vojenskej ofenzívy v oblasti. S odvolaním sa na ukrajinských a amerických predstaviteľov o tom v nedeľu informoval denník The New York Times.

Zo školy bola vojenská základňa

Počas tejto návštevy Gerasimov v sobotu neskoro večer len tesne unikol smrtiacemu útoku ukrajinskej armády na školu, ktorej priestory sú využívané ako vojenská základňa v ruskými silami ovládanom ukrajinskom meste Izjum.

Podľa nemenovaného ukrajinského predstaviteľa, ktorého citoval denník The New York Times, tam pri tomto útoku prišlo o život zhruba 200 ruských vojakov a najmenej jeden generál. Gerasimov bol v tom čase už na odchode späť do Ruska.

Útok po odchode náčelníka generálneho štábu

Washingtonský inštitút pre štúdium vojny predtým informoval, že ukrajinské sily ,,pravdepodobne podnikli delostrelecký útok na stanovište ruského velenia v Izjume v sobotu 30. apríla krátko po odchode náčelníka generálneho štábu ruskej armády, o život však pri ňom prišiel ďalší vysokopostavený generál. Predstavitelia USA útok nevedeli potvrdil a ruské ministerstvo obrany bezprostredne nereagovalo na požiadavku o komentár," píše The New York Times.

Pomalá ofenzíva, chaos a slabá morálka

,,Náš pracovný predpoklad je, že tam bol, pretože sa uznáva, že ešte nevyriešili všetky svoje problémy," povedal pre denník jeden z amerických predstaviteľov. Ruská ofenzíva bola pomalá, medzi ruskými silami hlásili rozsiahly chaos a slabú morálku.

Podľa New York Times sa zdá, že Kremeľ sústreďuje svoje operácie okolo mesta Izjum ako súčasť obnoveného úsilia o dobytie celej Doneckej a Luhanskej oblasti, dodáva americký denník.

Ďalšie dôležité správy

KK79 Charkov - Ukrajinský vojak prehľadáva zničené vojenské vozidlo po bojoch 27. februára 2022 v Charkove. Ukrajinské jednotky získali v nedeľu po pouličných bojoch s ruskými vojakmi plnú kontrolu nad druhým najväčším ukrajinským mestom Charkov, oznámili miestni predstavitelia. FOTO TASR/AP

A Ukrainian soldier inspects a damaged military vehicle after fighting in Kharkiv,  Ukraine, Sunday, Feb. 27, 2022. The city authorities said that Ukrainian forces engaged in fighting with Russian troops th
Neprehliadnite

Pri Charkove mal prísť o život ruský generál Gerasimov, tvrdí ukrajinské ministerstvo