Slovensko podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky proti Covidu-19. Fond preto požiadal vládu, aby vrátila zásielku tejto vakcíny, uviedla agentúra Reuters. RDIF podľa agentúry TASS povedal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) porušil zmluvu tým, že zadal testovanie dodanej dávky vakcíny Sputnik V laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie, hoci táto sieť je dostupná.

Fond na twitteri uviedol, že takisto požiadal o zaslanie šarže do špeciálne certifikovaného laboratória k ďalším kontrolám. ŠÚKL už skôr uviedol, že vakcíny, ktoré dostal, sa líšili od šarží preskúmaných Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a odborným časopisom Lancet. RDIF podľa Reuters tvrdia, že všetky šarže sú rovnaké.

Vláda zatiaľ nerozhodla, či bude Sputnikom V očkovať. ŠÚKL s ohľadom na nedostatok informácií nevydal svoje hodnotenie prínosov a rizík ruskej vakcíny. Kvôli jej dodávke navštívil Moskvu minister financií Igor Matovič, ktorý jej nákup presadil ešte z pozície premiéra napriek odporu časti koalície.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Výrobca Sputnika V nedodal ŠÚKL väčšinu potrebných dát

,,Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov. Nie je preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami," uviedol ŠÚKL vo vyhlásení. Spomínané rozdielne vlastnosti jednotlivých dávok Sputnika V sa podľa SÚKL týkajú napríklad zloženia a spôsobu výroby vakcíny.

ŠÚKL tiež oznámil, že Slovensko získalo ruskú vakcínu, ktorá nie je zhodná s tou látkou, ktorú by mala posúdiť Európska agentúra pre lieky (EMA). Ústav dodal, že od ruského výrobcu vakcíny nedostal asi 80 percent požadovaných údajov v súvislosti so Sputnikom V.

Expremiér Matovič na sociálnej sieti napísal, že niekto chce znemožniť použitie Sputnika V na Slovensku. Práve okolnosti dovozu prvej zásielky ruskej vakcíny v marci prehĺbili vládnu krízu, ktorá vyústila až do výmeny premiéra aj ministra zdravotníctva.